Martin Nejedlý se vrátil z Ruska, setkal se s poradcem Vladimira Putina

Prezidentův poradce Martin Nejedlý (Strana práv občanů Zlínský kraj)

Prezidentův poradce Martin Nejedlý | FOTO: Strana práv občanů Zlínský kraj

Poradce prezidenta Miloše Zemana, Martin Nejedlý se vrátil z jednání z Moskvy. Setkal se tam s poradcem ruského prezidenta Vladimira Putina Jurijem Ušakovem. Nejedlý to dnes sdělil Deníku N. Zápis ze schůzky předal ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi (ČSSD). Podrobnosti schůzky Nejedlý sdělit nechtěl, ale hlavním tématem prý byla příprava setkání obou prezidentů.

Na Nejedlého cestu do Ruska upozornily servery Respekt a Aktuálně.cz, těm Nejedlý ve čtvrtek před odletem řekl, že v Moskvě bude jednat o vztazích a vzájemných návštěvách. Podle Deníku N by se schůzka Zemana s Putinem mohla uskutečnit někdy v první polovině příštího roku. Setkat se spolu měli už letos, Zeman ale do Ruska nakonec neodletěl kvůli pandemické situaci.

FORUM 24 (archiv)

„Hlavní téma jednání se zástupcem administrativy prezidenta Ruské federace bylo příprava setkání obou prezidentů, které mělo proběhnout v květnu letošního roku a muselo být zrušeno,“ napsal ČTK Petříček.

Co se na schůzce řešilo, Nejedlý sdělit nechtěl. Deník N uvedl, že se schůzky nezúčastnil žádný český diplomat. Prezidentův poradce odmítl spekulace, že by se mohl v Moskvě věnovat dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Popřelo to i tiskové středisko Rosatomu.

Zahraniční politiku má na starosti vláda. Petříček minulý týden ČTK napsal, že byl ubezpečen, že prezidentův poradce nebude řešit věci z vládní působnosti včetně mezivládních konzultací. Opoziční Piráti Petříčka vyzvali, aby Nejedlému odebral diplomatický pas. Lidovci budou chtít Nejedlého cestu projednat ve Sněmovně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]