Martin Plíšek: V Babišových příjmech jsou stále nejasnosti v řádech desítek milionů

TOP 09

Poslanec TOP 09 Martin Plíšek | FOTO: TOP 09

Mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ve čtvrtek rozhodl, že podá podnět Městskému úřadu Černošice. Zdejší občan jménem Andrej Babiš se totiž zřejmě dopustil přestupku. Měl uvést neúplné nebo nepravdivé údaje do majetkového přiznání. Okolnosti jednání výboru přiblížil jeho místopředseda Martin Plíšek (TOP 09).

Andrej Babiš zveřejnil dokumenty, kterými prý doložil vše, co výbor chtěl. Vám se toto doložení zdá nedostatečné?
Ta vysvětlení nejsou dostatečná. Sám upozornil, že udělal chybu. Problémem je, že ani po přepočítání částky příjmů nesedí. Stále tam jsou nesrovnalosti řádově o desítky milionů korun. Proto jsme tuto záležitost postoupili přestupkovému orgánu do místa bydliště pana ministra. Pokud tento orgán zjistí, že přestupek ministr spáchal, hrozí mu pokuta 50 tisíc korun.

V čem v této kauze vidíte největší problém? Jsou to ony zmatky a nejasnosti v příjmech?
Největší problém je v tom, že v daňových přiznáních a v takzvaných auditech má pan Babiš rozdílné částky. Uvádí rozdílné nebo neúplné informace. To může být přestupkem. Navíc to není poprvé. Tento výbor problémy Andreje Babiše řešil už před rokem. Tehdy šlo také o možné porušení zákona o střetu zájmů v tom, že Andrej Babiš je členem dozorčí rady německé chemičky.

Má výbor, jehož jste místopředsedou, ještě další možnosti, co podniknout v této věci?
Ne, postoupit kauzu k vyšetření je jediné, co může. Výbor není vyšetřovací orgán ani finanční úřad. Tuto záležitost by měla řešit právě finanční správa. V předložených takzvaných auditech je řada dalších nejasností, nejde jen o aktuálně řešenou situaci.

Bude ve věci nejasností okolo příjmů ministra financí Andreje Babiše podnikat nějaké další kroky klub TOP 09?
Tak byli jsme to my, kdo prosadil na jednání sněmovny bod Daňové podvody ministra financí. Z tohoto jednání vzešlo usnesení, které ukládá ministru financí do konce dubna jasně vysvětlit nejasnosti okolo jeho příjmů. Pokud tak neučiní, měl by konat pan premiér. Očekáváme, že toto usnesení bude naplněno. Pro nás je důležité, aby tato kauza nevyšuměla, jak by si přáli poslanci ANO.

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner