Masarykova univerzita se omluvila za komunistický text ve svých skriptech

Skripta (archiv)

Skripta | FOTO: archiv

Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně se prakticky okamžitě postavila čelem k ostudné skutečnosti, na kterou poukázal deník FORUM 24. Jednalo se o text ve skriptech katedry geografie, který byl neuvěřitelně poplatný normalizační ideologii komunistického režimu. Tento postoj univerzity je třeba přivítat.

Chyba se stala, ale univerzita se k ní postavila čelem. Z toho plyne, že její vedení si dobře uvědomuje závažnost takového případu a dobře ví, že šíření postojů, jež odporují jak historické pravdě, tak i etice a zákonům demokratické společnosti, nelze tolerovat. (Informace o skriptech je ZDE.)

Univerzita vydala následující stanovisko:

Vyjádření Masarykovy univerzity ke skriptům s názvem Vybrané kapitoly ze socioekonomické geografie České republiky

Masarykova univerzita tento text z roku 2013 považuje za neaktuální a od jeho obsahu se distancuje, zvláště v historických partiích publikace. Text se ve výuce již nepoužívá. 

Pasáže o socialistické ekonomice považuje univerzita za zavádějící, chybné a nešťastné a již přistoupila ke krokům, které povedou k nápravě. Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity a autoři publikace se veřejnosti i celé akademické obci omlouvají.  (MUNI)

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Taková slova je třeba ocenit. Chyba se jednoznačně stala tím, že materiál byl na půdě univerzity vytvořen a zařazen mezi veřejně dostupné učební pomůcky. Rádi věříme univerzitě, že se podle tohoto textu neučilo a nezkoušelo. Text nás šokoval nejen přebíráním komunistické optiky ve výkladu historie čtyřiceti let vlády jedné strany, ale zejména v popisu událostí z roku 1968, kdy měly „protisocialistické a oportunistické síly“ způsobit politickou krizi, ale neuspěly a pak byl nastolen „socialismus s lidskou tváří“.

Tomuto případu vysokoškolských skript z roku 2013 jsme se věnovali v kontextu aktuální veřejné diskuse o povaze komunistického režimu, která následuje po skandálních výrocích děkana Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Michala Pullmanna.

Během debaty a shromažďování informací o vlivu a působení takzvaných revizionistických historiků vyšly najevo závažné skutečnosti. Veřejnost zjišťuje, že v Česku dochází v nebývalé míře k přepisování a falšování nedávných dějin národa. Z historických prací mizí informace o potlačování lidských a občanských práv a studenti jsou přesvědčováni, že režim tzv. socialismu byl systém jako každý jiný a měl prý i své lepší stránky než tzv. kapitalismus, neboli svobodné parlamentní demokracie.

Deník FORUM 24 tyto případy sleduje a usiluje o obranu konstitučních hodnost demokratického státu. Činíme tak prostřednictvím šíření informací a formulace postojů. V ustupování od hodnot polistopadové demokracie vidíme širší souvislosti aktuálního rozvratu demokratické politiky v České republice a nástup antisystémových sil po zvolení Miloše Zemana prezidentem a po ovládnutí politické scény Andrejem Babišem, a to s podporou rigidní a promoskevské komunistické strany.

Články, jež jsme vydali v rámci této diskuse, najdete v deníku FORUM 24 pod hlavičkou DEBATA O KOMUNISMU.

Prosíme čtenáře a zejména studenty, aby nás informovali, pakliže objeví další „učební pomůcky“, které obsahují ideologii protiprávního režimu.

Pavel Šafr

šéfredaktor deníku FORUM 24

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]