Masér obvinil poslance Navrátila ze znásilnění. Ten to odmítá a chce se bránit

Jiří Navrátil (KDU-ČSL)
 (ČTK / Horázný Josef)

Jiří Navrátil (KDU-ČSL) | FOTO: ČTK / Horázný Josef

Poslanec vládní KDU-ČSL Jiří Navrátil čelí trestnímu oznámení devětatřicetiletého Jakuba Ř., podle něhož ho politik loni znásilnil. Navrátil webu iDNES.cz řekl, že byl na policii podat vysvětlení a předal jim vše podstatné k tomu, aby dokázal svou nevinu. Poslanec podle prohlášení KDU-ČSL nařčení odmítá jako smyšlená a zvažuje podání trestního oznámení pro křivou výpověď. Deník Blesk v pátek informoval, že některé události, které masér popsal policii, nesedí.

Lidovci i poslanec poukazují na to, že oznamovatel v podání sdělil, že je vážně duševně nemocný a nebere předepsané léky. Pražská policie v pátek oznámila, že trestním oznámením na poslance se zabývá a zjišťuje, jestli jde o protiprávní jednání, nebo ne. Podle šéfa sněmovního klubu KDU-ČSL Marka Výborného se chystá Navrátil bránit právními kroky.

Web PrahaIN ve čtvrtek napsal, že muž, který poslance koalice viní ze znásilnění, působí jako masér v Praze a okolí. V trestním oznámení podle serveru uvedl, že politik ho kontaktoval na základě inzerátu na internetu, pozval do svého služebního bytu v centru Prahy a při jedné z návštěv ho sexuálně zneužil. Jméno poslance server ani KDU-ČSL nezveřejnily. Později web iDNES.cz napsal, že jde o Navrátila, který se loni na podzim veřejně přihlásil k tomu, že je gay. Podle Seznam Zpráv ho k tomu přiměla i homofobií motivovaná vražda dvou mužů na Slovensku.

„Důsledně odmítám nařčení proti mé osobě. Podle dostupných informací oznamovatel trpí závažnou duševní nemocí, a přesto nerespektuje předepsanou medikaci. Jednoznačně říkám, že nařčení ze strany oznamovatele nejsou pravdivá,“ napsal Navrátil ve vyjádření.

Ještě předtím KDU-ČSL v reakci na informace PrahaIN zaslala médiím reakci, podle které nejmenovaný poslanec považuje nařčení za zcela smyšlená a zvažuje podání trestního oznámení pro křivou výpověď, uvedla v prohlášení mluvčí KDU-ČSL Lucie Ješátková.

Poslanec jeho city neopětoval

O trestním oznámení lidovci věděli podle pátečního vyjádření od listopadu. Ve stejné době měl zaslal muž text svého trestního oznámení na vládního poslance některým redakcím. Seznam Zprávy v pátek napsaly, že podle zdrojů z lidové strany si muž lidoveckého zákonodárce nejspíše vyhlédl na internetu a chtěl s ním navázat kontakt, poslanec ale jeho city neopětoval.

Trestní oznámení může podat kdokoliv. Lze ho podat ústně či písemně na policii nebo státním zastupitelství. Tyto orgány mají povinnost oznámení přijmout a věc vyšetřit. „Oznámením se zabýváme a zjišťujeme, jestli se jedná o protiprávní jednání, nebo ne,“ sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Marek Wollner (FORUM 24)

Výborný v pátek řekl, že informaci o trestním oznámení má od listopadu. „Dotyčný oznamovatel sám v rámci trestního oznámení sdělil, že je vážně duševně nemocen a že sám o své vůli nebere léky, které by měl brát,“ uvedl. Záležitost se podle Výborného zakládá na lživém nařčení. Později dodal, že má Navrátil plnou podporu lidovců.

„Policie ČR, tak jak je její povinností, kontaktovala poslance nařčeného ze zmíněného incidentu. Dotyčný poslanec se seznámil se zněním trestního oznámení a policii podal vysvětlení s tím, že nařčení z uvedených skutků jsou zcela smyšlená a nikdy k nim nedošlo,“ uvedla mluvčí lidovců. Poslanec je podle pokynů policie vázán mlčenlivostí, nemůže tedy podle ní případ až do jeho uzavření komentovat. „Poslanec poskytl policii plnou součinnost,“ dodala Ješátková.

Údaje maséra nesedí

Navrátil deníku Blesk popsal, že mu koncem léta nezabraly léky, a tak uprostřed noci vyhledal přes web Amatéři.cz masáž. Na té se měl domluvit během několika minut právě s Jakubem Ř., který k němu měl dorazit do bytu na Malé Straně, kde měl poslance namasírovat. Během října si měl Navrátil objednat službu znovu. Celkem měl za obě návštěvy zaplatit 21 tisíc korun. „Je to má standardní cena za masáž, zvláště když k někomu přijedu pozdě v noci,“ řekl Blesku masér s tím, že na druhém setkání 11. října ho měl poslanec údajně znásilnit, a proto zašel na policii podat trestní oznámení.

„Ano, s panem Jakubem Ř. jsem se dvakrát sešel a vždy šlo jenom o masáž. Jeho nařčení jsou zcela smyšlená a nikdy k nim nedošlo,“ řekl už v listopadu Navrátil Blesku s tím, že začátkem prosince jde podat vysvětlení na policii.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle trestního oznámení, které měl sám Jakub Ř. poskytnout deníku, mu měl Navrátil otevřít již nahý a vzrušený. „V TV měl puštěné gay porno a ukazoval mi svoje erotické pomůcky,“ píše se v dokumentu. Poslanec ho měl údajně následně po nahánění kolem stolu svalit na postel a přivázat ho ke garnýži k posteli a zneužít. „Žádný stůl u postele ve svém bytě nemám. Pouze jeden malý konferenční stolek, který je před sedačkou,“ řekl Blesku Navrátil a ukázal fotografii bytu, která jeho tvrzení potvrzuje. V malém bytě se podle snímku nenachází žádný stůl popisovaný masérem, záclonová konzole nad okny ani možnost přivázání k čelu postele.

Jakub Ř. zároveň tvrdí, že se poprvé s poslancem setkali už na jaře a viděli se více než dvakrát. Blesk na základě získaných komunikací potvrdil, že komunikace začala až koncem léta. K údajnému znásilnění pak podle masérovy výpovědi mělo dojít na schůzce dne 11. října. To se ale Navrátil s masérem, jak dokazuje snímek z konverzace, který má deník k dispozici, spolu nesešli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články