V Praze došlo k masivnímu výpadku proudu. Způsobila ho technická závada na rozvodně

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Prahu před devátou hodinou postihl masivní výpadek dodávek elektřiny z rozvodny na Chodově, zasaženo bylo centrum Prahy, ale i jiné městské části. Výpadek byl způsoben technickou závadou na rozvodně na Chodově. Společnost ČEPS nedodávala elektřinu Pražské energetice. Ta uvedla, že se jí daří dodávky postupně obnovovat z jiných rozvoden, například z rozvodny v Malešicích. Informuje o tom server Seznam Zprávy.

Výpadek byl způsoben technickou závadou na 400 kV rozvodně na Chodově. Rozvodna je již pod napětím, informovala před 10. hodinou mluvčí ČEPS Hana Klímová.

()

„Dnes v 08:48 došlo v rozvodně 400 kV ČEPS na Chodově v Praze k technické poruše, která způsobila krátkodobý výpadek dodávek elektrické energie na území některých městských částí. Napětí v Praze bylo krátce po 09:30 obnoveno, rozvodna Chodov již je pod napětím,“ sdělila Klímová.

Pražský radní Jan Chabr (TOP 09) řekl Seznam Zprávám, že byl problém způsoben tím, že rozvodna na Chodově má nedostatečnou kapacitu přívodních kabelů. Jedná se prý o dlouhodobý problém. Oprava na Chodově podle něj potrvá ještě asi dvě hodiny.

Výpadek zasáhl dopravu, úřady, obchody a služby. „Je to velmi nepříjemné, nezpůsobili jsme to, omlouváme se,“ řekl mluvčí PRE Petr Holubec. Poznamenal, že podobný výpadek nebyl v Praze několik let. PRE zatím neví, kolik domácností a firem je nebo bylo bez proudu, hrubým odhadem může prý jít až o čtvrtinu z 800 tisíc odběratelů.

Výpadek elektřiny zastavil na devět minut metro na lince C. Zastavily také všechny tramvaje v centru města a na celém pravém břehu Vltavy. Nejely tramvaje v Podolí, Braníku, Modřanech, na Bělehradské, v Nuslích, Michli, na Spořilově, Želivského, ve Strašnicích, Hostivaři, na Žižkově, v Hloubětíně a na Lehovci, informoval Dopravní podnik hl. m. Prahy.

(Týdeník FORUM)

Problémy nastaly i v obchodech, kde byly mimo provoz platební terminály.

„Praha má výhodu, že je propojena cyklicky, což jsme udělali. V 9:38 došlo k obnovení proudu do postižených částí. Proud jsme dodali z jiných částí Prahy, konkrétně z rozvodny Řeporyje. V tuto chvíli by mělo být všechno pod proudem. Takže výpadek trval necelou hodinu. Máme informace, že postiženy byla jižní část města, centrum a také Vysočany,“ řekl Seznam Zprávám mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Kvůli výpadku byli přivoláni k několika technickým zásahům pražští hasiči. Na twitteru uvedli, že šlo převážně o vyprošťování z výtahů. Bylo potřeba vyjet asi ke 20 případům. Dispečink Pražské zdravotnické záchranné služby byl i přes výpadek funkční.

Problémy hlásí i veřejnoprávní média. Nefungují servery ČTK, ČT24 nebo iRozhlas.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]