Maskovaní útočníci napadli žižkovskou Kliniku. Okny létaly kameny i zápalné lahve

Eric Drooker

Dnes zhruba v půl osmé večer napadla asi dvacetičlenná skupina maskovaných osob sociální a komunitní centrum
v pražské Jeseniově ulici. Útočníci házeli kameny a jiné předměty na budovu a snažili se dostat dovnitř, kde bylo v tu chvíli asi 16 lidí.

Přímá svědkyně události, Monika Bunžová pro Svobodné fórum řekla: „V podvečer k nám dorazila zpráva, že se na nás možná někdo chystá. Zůstali jsme v klidu, moc jsme tomu nevěřili. Ale přesto raději pár kluků hlídalo u oken. Asi za půl hodiny přiběhli kluci do zadní místnosti za námi a volali „už jsou tady!“. V tom okamžiku se roztříštily okenní tabulky a do místnosti začaly lítat kameny a pak i zápalné lahve. Všude byla spousta dýmu, někteří z nás propadali panice. Nevěděli jsme, kudy bude útok veden, navíc se tam nedalo vůbec dýchat.“ Ačkoli útok trval jen několik minut, vážně zraněn byl jeden z návštěvníků kliniky. Útočníci jej trefili kamenem do hlavy. „Přestože silně krvácel, snažil se ještě bránit vchod,“ uvedla Bunžová a doplnila, že ihned volali hasiče i policii. Ta je v tuto chvíli stále na místě a zajišťuje svědectví poškozených. Pachatelé stihli utéct ještě před příjezdem policie a hasičů a nyní se po nich pátrá.

Přímé svědectví na místě také natočil Jakub Hein:

 

Klinika je autonomní sociální centrum, které funguje zhruba rok. Vzniklo tak, že v prosinci 2014 obsadili aktivisté 5 let opuštěnou bývalou polikliniku v Jeseniově ulici v Praze, kde se scházeli bezdomovci a narkomani, s cílem založit kulturní centrum. Aktivisté objekt uklidili a zahájili provizorní provoz. 

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který má budovu ve správě, je ale po krátkých jednáních vyzval, aby objekt vyklidili. Jelikož neuposlechli, byli policií vyvedeni. Zásah vyvolal silné protesty veřejnosti. ÚZSVM nakonec na základě soutěže Klinice objekt bezplatně zapůjčil, avšak jen do března tohoto roku. O dalším pronájmu se jedná. 

Klinika pořádá koncerty, promítání, přednášky, organizuje pomoc uprchlíkům a spolupracuje také s Iniciativou Hlavák. 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]