Maskovat ruská agitační střediska jako církev je zvrácenost. Proto Kreml tak zuří, když se proti nim zasáhne

Patriarcha Kirill má svátek a Putin přichází blahopřát. (youtube/RT)

Patriarcha Kirill má svátek a Putin přichází blahopřát. | FOTO: youtube/RT

Zdá se, že ukrajinská rozvědka SBU vyhmátla jedno pěkné hnízdečko velmi specifických ptáčků. Navenek to působí jako klášter ruské pravoslavní církve na Ukrajině, uvnitř je to agitační středisko Putinova režimu.  Putinovci už křičí, protože mezi křesťanstvím a podporou agresivní války nevidí žádný rozpor. Ukrajina, která je v tomto zjevně pod vlivem takzvaně dekadentního Západu, s tím ale nějak srozuměna není.

Co se stalo, píše SBU na svém kanálu na Telegramu. Rozvědka provedla razii území Kyjevsko-pečerské lavry Zesnutí Přesvaté Bohorodičky v Kyjevě, Koreckého kláštera Nejsvětější Trojice a v prostorách Sarnyjsko-polské diecéze UPC (MP) v Rivenské oblasti.

(Týdeník FORUM)

“Ve spolupráci s Národní policií a Národní gardou bylo důkladně zkontrolováno více než 350 církevních budov a 850 osob. Více než 50 osob se podrobilo hloubkovým kontrarozvědným výslechům, při nichž byl mimo jiné použit detektor lži. Byli mezi nimi nejen občané Ukrajiny, ale i cizinci, zejména občané Ruska, kteří se nacházeli na území zařízení. Někteří z nich předložili pasy a vojenské průkazy SSSR, neměli originální doklady, ale pouze jejich kopie, nebo měli pasy ukrajinských občanů se známkami padělání či poškození,” píše SBU.

Na území Kyjevsko-pečerské lavry byl zjištěn také 32letý občan Ukrajiny, který může být zapojen do nelegálních aktivit proruské tiskové agentury ATVAN na Ukrajině. Kromě toho byla nalezena proruská literatura používaná v seminářích a farních školách, včetně propagace “ruského světa”, a hotovost v celkové výši více než dva miliony hřiven, přes 100 tisíc dolarů a několik tisíc ruských rublů. SBU zdůraznila, že akce byla provedena v rámci platných právních předpisů a za dodržení zásady nestrannosti vůči činnosti jakéhokoli náboženského vyznání.

Tolik zpráva z ukrajinské strany. Samozřejmě víme, že když nějaká rozvědka něco řekne, znamená to především to, že to řekla, a je na další úvaze médií a občanů, jak s informací naloží.

Jako médium máme dát také hlas druhé straně, což není těžké, protože Rusové reagují. Známý vojenský komentátor Vladlen Tatarskij (také na Telegramu) vidí zásah proti ruské pravoslavní církvi na Ukrajině jako projev nacismu a západní nenávisti k pravoslaví.

“Všichni by si měli uvědomit, že radikální nacismus Třetí říše, k němuž se kyjevské úřady otevřeně hlásí, nepřipouští žádné kompromisy nejen s odpůrci, ale ani s těmi, kteří se snaží zaujmout neutrální postoj. Se satanem nelze souhlasit, ten bere všechno beze stopy. Moje předpověď ohledně Ukrajiny se bohužel s jistotou naplňuje. Na Ukrajině byl dnes předložen návrh zákona o zákazu ruské pravoslavné církve. Na území kontrolovaném Kyjevem bude zákazů přibývat,” píše Tatarskij a prorokuje, že dojde na zákaz používání ruštiny na veřejných místech a možná i trestní odpovědnosti za komunikaci s příbuznými v Rusku.  Pak ještě předkládá svou verzi Majdanu a bojů na Donbase.

()

Tatarskin tvrdí, že se zlem (Ukrajinou) je “třeba bojovat až do konce, dokud nebude zcela vyhlazeno”. Ukrajina je údajně velkým experimentálním polem jako protiruská země a Západ se podle korespondenta vždy zajímal o to, jak zničit ruskou identitu. “Zákazy pravoslaví jen definitivně připraví oklamané Rusy na Ukrajině o jejich identitu. V jednadvacátém století nám zůstaly dva symboly – Vítězství a Víra. Na Ukrajině bylo Vítězství Rusům odebráno, zůstalo jen pravoslaví,” naříká propagandista.

S tím návrhem na zákaz je to pravda. Ukrajinští poslanci začátkem týdne zaregistrovali návrh zákona, jehož cílem je zakázat činnost ruské pravoslavné církve na Ukrajině. Ten žádá úplný zákaz všech náboženských organizací a institucí, které jsou součástí ruské pravoslavné církve nebo v jakékoli formě uznávají její podřízenost v kanonických, organizačních a jiných záležitostech. Cílem je zabránit ohrožení národní bezpečnosti Ukrajiny a zajistit pořádek.

Protože se někdo ve spletitém světě církevních reálií neorientuje, je třeba to vysvětlit. Zjednodušeně řečeno jsou jednotlivé národní církve autonomní a hlásí se k jurisdikci nějakého patriarchátu, třeba cařihradského nebo moskevského.  Na Ukrajině je pravoslaví rozděleno na větev ruskou a ukrajinskou a ta ruská patří pod pravomoc moskevského patriarchy. Instituce spadající “pod Moskvu” jsou celkem oprávněně podezřívány z toho, že kromě křesťanství šíří také ruskou státní propagandu.

Patriarcha Kirill je zcela loajální k režimu, jak to ostatně u hierarchů této církve bylo tradicí po staletí za cara a pak i za SSSR, kde bylo do vysokých funkcí dosazeno mnoho agentů KGB. Kirill, občanským jménem Gunďajev, byl zcela zjevně jedním z nich. Dnes v roli patriarchy schvaluje Putinovu válku, považuje ji za boj proti satanskému Západu a vojáky, kteří při tom padnou na straně Ruska, označuje za svaté mučedníky. Je to zvrácené, s křesťanstvím to kromě několika frází a obřadů nemá společného nic.

Vladimir Putin (ČTK)

To pochopitelně nevylučuje, že mnoho duchovních i věřících věří opravdově, ale pokud církev mluví tímto hlasem, je v tom něco naprosto nezdravého. Kirill – Gunďajev možná skutečně věří v Kristovo vzkříšení a nutnost boje proti satanským silám (a oprávněnost mít k tomu ve funkci limuzíny, soukromý tryskáč a luxusní hodinky), a jeho zideologizovaná mysl nevidí rozpor mezi evangeliem a vražděním civilistů.

Podle starého výroku je nejhorší, když se zkazí to nejlepší. Na Západě jsme si s perverzemi pod rouškou náboženství užili taky dost a někde to trvá dodnes, třeba když televizní kazatelé podporují prolhaného psychopata Donalda Trumpa. Proto ale máme určitý trénink, jak se věci mají. Prokouknout některé metropolity a ajatolláhy ale není těžké. Stačí se podívat na to, co říkají a dělají. A pak jim to zatrhnout, než napáchají nějakou škodu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články