Masové hroby po ruské armádě na Ukrajině pomohou odhalit lucemburské skenery

Ilustrační foto  (ČTK/AP/Rodrigo Abd)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK/AP/Rodrigo Abd

Lucembursko poslalo podle RTL Today na Ukrajinu třicet speciálních 3D skenerů, které lze použít ke skenování velkých oblastí. Bude tak možné shromažďovat potřebné důkazy o válečných zločinech spáchaných Rusy.

„Nejde jen o skenery, ale je k nim dodán i speciální interní software, který uživatelům umožňuje skenovat velké oblasti se všemi nalezenými objekty. Informace jsou pak následně zpracovány počítačem, který zvládne zpracovat značné množství informací. Celý systém je nesmírně důležitý pro to, jak zajistit vyřešení ruských válečných zločinů,“ řekl lucemburský ministr obrany François Bausch.

Projekt vyšel Lucembursko na 1,3 milionu eur a 3D skenery byly odeslány přímo do válkou zničených oblastí Ukrajiny.

Podle organizace Prosecute Russian War Crimes bylo na osvobozených územích, která byla okupována ruskými jednotkami, zjištěno nejméně 39 000 případů porušení Ženevských konvencí. Ukrajinská policie a soudy tyto zprávy prošetřují a lucemburské skenery by měly v získávání důkazů hrát velice důležitou roli.

„Poté, co osvobodíme okupovaná území, vždy naše armáda hledá hroby. Díky skenerům bude teď možné získat důkazy, aniž by se muselo kopat do země či jakýmkoliv způsobem manipulovat s místem činu. To umožní shromáždit důkazy pro soudní řízení,“ prohlásila Natalia Nestorová, zástupkyně ředitele Institutu forenzních expertiz z Kyjeva.

Lucembursko od počátku války poskytlo Ukrajině materiální podporu a zbraně v celkové výši 74 milionů eur.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články