Koncem března se ruskou LGBT komunitou rozšířily podivné zvěsti o masových zatýkáních a vraždách homosexuálů v Čečně. Vedení Čečenské republiky v čele s prezidentem Ramzanem Kadyrovem, blízkým přítelem Vladimira Putina, mělo organizovat rozsáhlé hony na gaye. Znepokojivé informace pronikly i za hranice Ruska, kdy vysoká představitelka EU pro zahraničí Federica Mogherini vyzvala k prošetření celého případu.
Gay vězení
S konkrétnějšími informacemi přišel na začátku dubna nezávislý server Novaja gazeta, podle něhož kvůli své sexuální orientaci byla úřady zadržena více než stovka mužů, kteří byli ve vazbě podrobeni mučení. Minimálně další tři byli ze stejného důvodu zabiti svými příbuznými, avšak toto číslo den ode dne narůstá. Podle zdrojů serveru na území Čečenské republiky existují specializovaná detenční zařízení pro osoby s – jak se v Rusku říká – „netradiční“ sexuální orientací. Mezi zadrženými jsou i islámští duchovní, někteří z nich s velmi vlivným postavením a blízkou vazbou na Kadyrova, a dokonce dva známí televizní moderátoři. Vše nasvědčuje tomu, že ani prominentní známosti nepomohou člověka ochránit v honu na čarodějnice.
Všechno začalo podáním žádosti ruskou gay komunitou GayRussia.ru o povolení uspořádat pochod ve čtyřech severokavkazských městech. Ruské úřady samozřejmě pochody nepovolily. Jenže slušní občané Ruské federace se začali bouřit i proti pouhé myšlence, že by lidé s homosexuální orientací vyšli veřejně do ulic. Ačkoliv představitel ruské gay komunity Nikolaj Aleksejev odmítá, že by jeho aktivity měly spojitost s událostmi v Čečně, je tento předpoklad více než na místě.
Homosexualita je zlo
Region severního Kavkazu je osídlen společností s převážně tradičním pojetím rodiny, většinovým islámským náboženstvím a vraždy ze cti jsou dodnes velkým škraloupem ruských orgánů činných v trestním řízení. Nejen v Čečně, ale i v ostatních federálních subjektech neklidného regionu často stačí jen podezření, aby dotyčný už nikdy nespatřil světlo světa. Na zvěst o pouhé žádosti o povolení gay pochodu jeho odpůrci zorganizovali vlastní shromáždění, na která přišlo řádově o tisíce lidí víc, než se mělo původně dostavit na Čečna Pride. Slovy Chedy Saratové, členky Výboru pro rozvoj občanské společnosti a lidských práv při vládě Čečenské republiky, je totiž homosexualita zlo, se kterým bude bojovat přece každý.
Ač v demokratické tolerantní společnosti výrok paní Saratové zní jak z učebnice inkvizice, v Rusku bohužel není ničím výjimečným. Různí veřejní činitelé jako by pořádali neoficiální soutěž, kdo pronese urážlivější výrok na účet sexuálních menšin. Pomyslný vrchol celé kampaně můžeme spatřovat ve vydání zákona o zákazu propagace netradičních sexuálních vztahů z roku 2013. Kvůli nedostatečné (záměrně?) definici slova propagace to v podstatě znamená zákaz veškerých projevů náklonnosti mezi lidmi stejného pohlaví na veřejnosti, o plakátech vyzývajících například k osvětě ani nemluvě.
Putin v LGBT hávu
Nečekanou dohru k zákonu z roku 2013 na pozadí čečenské kauzy představuje nejnovější zákaz z pera ruských soudců: obrázek Vladimira Putina v barvách duhy a silným líčením nesoucím znaky LGBT komunity, byl předposlední březnový den přidán na spisek extremistických materiálů. Za jeho sdílení na internetu hrozí soudní stíhání, o čemž by své mohl vyprávět jistý Alexandr Cvetkov. V podstatě obdoba našeho švejkovského „visel tam a sraly na něj mouchy, tak jsem ho dal na půdu“, by v Rusku mohla znít: „jen jsem mu dodal trochu barvy do tváří, aby nebyl tak bledej.“
V celé kauze „křižáckého tažení za sexuální čistotu Čečny“, jak ji nazývá jeden z přeživších, kterému se podařilo vycestovat do Evropy, nakonec udělal jasno tiskový mluvčí prezidenta Čečenské republiky. Zároveň tím dočista uklidnil nejen ruskou, ale i světovou veřejnost už-už troubící do boje proti tomu ničemnému Rusku. Vážený pan tiskový mluvčí vyvrátil, že by došlo k nějakým zatýkáním nebo vraždám z toho prostého důvodu, že v Čečně přece žádní homosexuálové nejsou.