„Máte možnost výběru, ne jako moji rodiče.“ Jděte volit, vyzývá občany herec

AUTOR: Totalfilm.cz / se svolením autora

Herec Jakub Štáfek, známý především ze seriálů Ulice, Vyšehrad a Specialisté, vyzývá v krátkém videu zveřejněném na youtube občany, aby šli volit. Nenabádá je přitom k výběru žádné konkrétní strany, zároveň ale upozorňuje na to, že je velmi snadné nálepkovat, když dojdou argumenty. A připomíná, že bychom si měli vážit toho, že vůbec máme možnost volby, což v minulosti nebylo standardem. Štáfek v popisku videa navíc píše, že původně ho s žádostí o spolupráci oslovila přímo konkrétní politická strana, on se ale nakonec rozhodl dát dohromady apolitický apel, který cílí na všechny.

Spot nazvaný Převezměte zodpovědnost přitom nejprve vůbec nevypadá jako apel na voliče, spíše připomíná úryvek z nějaké průměrné romantické komedie pro nenáročného diváka. Muchlování na gauči má ovšem krátké trvání a poměrně brzy končí střihem na Štáfka ve velké knihovně. „Před nějakou dobou jsem byl osloven politickou stranou, kterou nechci jmenovat, zda bych se s nimi nespojil a nepomohl jim v politické kampani. Bylo mi za to nabídnuto relativně dost peněz. Dlouze jsem nabídku zvažoval, nicméně dospěl jsem k tomu, že to není správná cesta, že peníze nejsou všechno a že se s politickou stranou spojovat nechci, ačkoliv mi třeba může být v jistých směrech sympatická,“ cituje herce popisek videa na youtube.

Eric Drooker

„Nakonec jsem si řekl, že to minimum, co můžu udělat, je alespoň říct to nejdůležitější, co mám na srdci. Aniž bych byl spojován s politickou stranou. Protože pustit se do něčeho, co je apolitické a co jen říká, že volit je správné a týká se to každého z nás, mi přijde rozumné,“ dodal herec. V prvním záběru klipu Štáfek přiznává, že i on měl v mladším věku jiné priority než volby, dnes už to ale vidí jinak. „Vím, co si myslíte – další blbeček z televize, co je přesvědčený, že má právo říkat nám, co si máme myslet a co máme dělat. To je váš názor a ten vám samozřejmě nikdo nebere. Rozmanitost názorů a pohledů na určitou problematiku je to nejdůležitější, co jako společnost máme,“ bere hned v úvodu herec vítr z plachet všem, kteří by ho podezírali z přechytralosti nebo aktivismu.

Jenže Češi podle něj místo diskutování začali nálepkovat a mluvit o pravdoláskařích či sluníčkářích. „Nálepkování začíná tam, kde docházejí argumenty. Se lží, demagogií a populismem se nezatočí během chvíle, je to běh na dlouhou trať. A jestli máte pocit, že si z politické elity nemáte koho vybrat, zkuste jít prostě cestou menšího zla. Aspoň máte možnost výběru. Ne jako moji rodiče nebo prarodiče,“ odkázal herec a režisér na dobu před rokem 1989. A diváky vyzval, aby převzali zodpovědnost nejen za svoje životy, ale i za to, v čem budou žít budoucí generace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články