Máte na palubě bombu, vyslechli si piloti letící se zatčeným novinářem Protasevičem

Roman Protasevič (ČTK)

Roman Protasevič | FOTO: ČTK

Běloruské úřady zveřejnily přepis komunikace mezi piloty letadla Ryanair vezoucího běloruského novináře Protaseviče a dispečery. Letadlo bylo při cestě do Vilniusu nuceno nouzově přistát v Minsku a opoziční novinář byl následně společně se svou přítelkyní Sofií Sapegaovou zatčen.

Litevské úřady a Ryanair komunikaci zveřejnit odmítly, jediným zdrojem informací jsou tedy přepisy publikované běloruskou státní televizí, jejichž autentičnost nebyla ověřena.

První kontakt s kontrolní věží v Minsku letadlo zaznamenalo krátce po překročení hranic běloruského vzdušného prostoru. „Máme informaci od speciálních služeb, že máte na palubě bombu. Mohla by být aktivována nad Vilniusem,“ řekl jeden z minských dispečerů.

Piloti se zprávu následně snažili ověřit a kontrolní věž žádali o detaily. Dostali však jen informaci o tom, že varování dispečerům „předala letištní bezpečnost od speciálních služeb“. Později upřesnili, že informace byla zaslána několika letištím prostřednictvím e-mailové schránky a autorem zprávy mělo být palestinské teroristické hnutí Hamás.

V této verzi je však několik nesrovnalostí. Běloruský prezident Alexander Lukašenko například uvedl, že výhrůžný e-mail přišel ze Švýcarska. „Švýcarské úřady nevědí nic o varování před bombovým útokem na let Ryanairu z Athén do Vilniusu,“ opáčilo švýcarské ministerstvo zahraničí. Podle důkazů vyplývajících ze společného šetření organizace The Dossier Centre Michaila Chodorkovského, serveru The Daily Beast a týdeníku Der Spiegel e-mail do schránky minského letiště dorazil 27 minut poté, co řídící věž letoun upozornila na nebezpečí.

Kapitán letadla nejdřív nedbal na doporučení věže nouzově přistát v Minsku, záhy však na běloruské doporučení přistoupil. Čtvrt hodiny před plánovaným příletem do Vilniusu tedy posádka sklonila let do Minsku, přestože byl Minsk v danou chvíli vzdálenější destinací.

Společnost Ryanair uvedla, že byla běloruským řízením letového provozu informována o potenciální hrozbě na palubě jednoho ze svých letadel a byl jí nařízen odklon letounu do Minsku. Na palubě ale nic neobvyklého nalezeno nebylo. Protasevič byl zadržen, ostatní pasažéři prošli bezpečnostní kontrolou a bylo jim dovoleno pokračovat do koncové destinace. Podle Ryanairu letoun nakonec ve 20:25 SELČ dorazil do Vilniusu.

Roman Protasevič figuruje v Bělorusku od loňska na seznamu lidí zapojených do teroristických aktivit“. Aktivista je spoluzakladatelem informačního kanálu Nexta na sociální síti Telegram, který byl jedním z hlavních zdrojů zpráv o protirežimních protestech, jež v Bělorusku vypukly po loňských srpnových prezidentských volbách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]