Máte slovo na ČT? Veřejnoprávní televize podporuje nenávist

Eric Drooker

Česká televize zdařile pokračuje v trendu udělat z pořadu Máte slovo, který uvádí moderátorka Michaela Jílková, vlajkovou loď protiuprchlické hysterie. Za chvíli se pravděpodobně dočkáme toho, že mezi hosty budou jen Tomio Okamura, Martin Konvička, Adam Bartoš, Klára Samková a případně Jiří Ovčáček, který by mohl přijít za sebe i za prezidenta Miloše Zemana zároveň.

V pořadu z 29. října bylo možné říkat věty jako: „Neexistuje lidské právo na to přemístit se do České republiky,“ což prohlásil europoslanec Petr Mach v souvislosti s debatou o územích, na kterých je válka. V pořádku bylo křičet (Alexander Tomský), označovat Vietnamce za „bandu, kterou sem nahnali Němci“ (důchodce Miroslav Trčka), říkat, že zeď na hranicích by měla být samozřejmostí… A moderátorka podobné výroky žádným způsobem nekorigovala.

Alexander Tomský, který si zde odbyl svojí ukřičenou one man show, ač označovaný za respektovaného politologa, několikrát zopakoval, že lidství je kult, který se rovná demagogii a nebezpečnému náboženství, a že lidé si nejsou rovni. Diváci mu tleskali za to, že evropskou civilizaci považuje za nadřazenou té „východní“, přestože on sám v roce 1968 emigroval z Československa do Velké Británie. To všechno prošlo bez napomenutí, beze snahy paní Jílkové cokoli usměrnit, ona sama naopak přilévala olej do ohně bezmyšlenkovitým házením desítkami milionů uprchlíků, kteří se k nám podle ní do pár let chystají.

Máte slovo z tohoto týdne velmi úspěšně navázalo na předchozí díl z 24. září, který se věnoval stejnému tématu. S tím rozdílem, že tam debatu ovládl ministr financí Andrej Babiš svými populistickými argumenty o milionu Čechů na hranici chudoby, aniž by byl moderátorkou upozorněn na to, že míchat dohromady mandatorní výdaje s jakýmikoli penězi věnovanými na uprchlickou krizi by neměl nikdo, a už vůbec ne ministr financí, který by měl něco vědět o zdrojích, které stát má.

Česká televize v některých pořadech velmi dobře vyvažuje názory a rozumně vysvětluje divákům fakta. Ať už jsou to Události komentáře (s výjimkou excesů typu debaty hysterické Kláry Samkové s Michaelem Kocábem), Hydepark nebo Horizont ČT24. Jak je možné, že se každý čtvrtek nejsledovanější kanál veřejnoprávní televize mění na softverzi nováckého Kotle, to už je jasné méně. Paní Jílková nejenže není schopna uřídit debatu šesti lidí (což je také v hodinovém pořadu nesmyslné číslo), do níž se ještě zapojují diváci, v žádném případě se jí ale navíc nedaří nedávat najevo vlastní názor a souhlas s těmi, kteří na nenávisti k uprchlíkům získávají politické nebo společenské body.

V Kodexu ČT se píše, že „Česká televize si musí zakládat na otevřenosti, nestrannosti a nezávislosti. Musí však také dostát povinnosti stát vždy na straně lidské důstojnosti, základních lidských práv a svobod a úcty k přírodě a kulturnímu dědictví. Programy České televize ovládá tvořivost, tolerance a kritické myšlení.“ Bohužel ten, kdo zhlédne některý ze jmenovaných dílů pořadu Máte slovo, se může nad těmito slovy jenom hořce pousmát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]