Je pořad “Máte slovo” výkladní skříní svobody v České televizi? Jak pro koho

(Printscreen: Česká televize)

FOTO: Printscreen: Česká televize

Pořad České televize Máte slovo, který uvádí Michaela Jílková, čelí dlouhodobé kritice z řad veřejnosti i některých radních přímo z ČT. Ač se zejména moderátorka brání tvrzeními o tom, že pořad umožňuje svobodné vyjádření občanům, a tudíž brání svobodu slova, dá se tomu věřit jen těžko. A to nejen z etického hlediska, ale i kvůli manželství moderátorky Jílkové s proruským podnikatelem Michalem Voráčkem.

Eric Drooker

“Pořad Máte slovo je jedním z mála formátů, který v rámci diskuse představuje trojí úhel pohledu, názor státní správy, odborné i laické veřejnosti. Zaměřuje se na témata, která se bezprostředně dotýkají samotných diváků, zejména na sociální či zdravotní agendu, a oslovuje i jiné divácké skupiny než další diskusní či publicistické pořady České televize. Jako takový plní v celku vysílání pořad Máte slovo podstatnou funkci. Kritické názory samozřejmě vnímáme, ale o programu veřejnoprávní televize nelze rozhodovat na základě hodnocení jednotlivců,” sdělila ke kritickým hlasům Svobodnému fóru mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Pseudosvobodná diskuze

Problémů je ale hned několik. Tím prvním je způsob, jakým je v pořadu vedena “diskuze”. Časté překřikování a zdánlivá vyváženost sice navazuje dojem svobodné debaty, dává ale zároveň poměrně velkou možnost populistům, extremistům a také těm, kteří si postě umějí vzít slovo. Příkladem je nejen účast osob typu Aleš Brichta nebo Tomio Okamura, ale zejména Andrej Babiš. Ten již několikrát předvedl, že umí své účasti využít na sto procent a že mu v tom Michaela Jílková prostě nezabrání. Dokázal tak bez potíží prodat informaci, že sníží DPH na 10 procent nebo zdůraznit, že on bude bojovat proti přijímání uprchlíků, jelikož v České republice je milion lidí na hranici chudoby.

Eric Drooker

Sporná je samozřejmě také kvalita pořadu. Moderátorka často vůbec není schopna kočírovat diskuzi a diváci jsou ještě před začátkem upozorněni na to, že mají tleskat a co nejvíce se projevovat ve chvíli, kdy souhlasí či nesouhlasí s vyslovovanými názory. Je opravdu velkou otázkou, zda pořad, jehož největší devizou jsou emoce, patří na hlavní program veřejnoprávní televize.

Postoje Michaely Jílkové jsou v pořadu mnohdy zjevné, a to jak prostorem, který dává jednotlivým řečníkům, tak i chováním k těm, kteří se dotazují z publika, což je jednoznačně v rozporu s Kodexem ČT, kde se mj. píše: „Redaktoři České televize si musí při vystupování ve zpravodajských a aktuálněpublicistických pořadech počínat tak, aby divák nemohl rozpoznat, jaký mají na věc, o níž informují, názor.“

Eric Drooker

Taková věc vyvolává pochybnosti v souvislosti s faktem, že manželem redaktorky je podnikatel Michal Voráček, spolumajitel společnosti Our Media. Ta vydává například Parlamentní listy, ale také weby EUportal.cz, EUserver.cz, Eportál.cz, EUrabia.cz a Freeglobe.cz nebo Protiproud.cz, jejichž zaměření je jednoznačně proruské. K tomu mluvčí Plívová uvádí: “Žádný ze zaměstnanců České televize nesmí být ve střetu zájmů, jak jej definuje Kodex ČT. Při výrobě pořadu je na vedoucím dramaturgovi a kreativním producentovi, aby garantovali nezávislost pořadu a vyloučili jakákoli rizika plynoucí z případného střetu zájmů jakéhokoli člena týmu, který se na pořadu podílí. V rámci zpravodajských a publicistických formátů existuje několikastupňová kontrola toho, co a jak je vysíláno, a to včetně celkové koordinace zpravodajských a publicistických formátů tak, aby nedocházelo k nerovnováze.”

Eric Drooker

Bylo by opravdu zajímavé, zda by veřejnost i vedení ČT měly stejný postoj, pokud by se jednalo o propojení s někým jiným, mediálně zajímavějším. Pokud by se jednalo o Zdeňka Bakalu nebo třeba Miroslava Kalouska. Vzhledem k tomu, že poloviční podíl ve společnosti Our Media koupil senátor a podnikatel Ivo Valenta, není to otázka úplně od věci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články