Máte ve svém okolí nějakého “narcise”? Dejte si pozor, mohou být nebezpeční

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Mnoho lidí upoutají svým sebevědomým vystupováním, někoho zarazí jejich přehnaný pocit vlastní důležitosti. Někdo si myslí, že tito “narcisové” jak se jim často říká, jsou zvláštní, ale málokoho napadne, že se jedná o duševní poruchu. O tom, jak může být nebezpečná informuje The Mirror.

Lidé s Narcistickou poruchou osobnosti mají přehnaný pocit vlastní důležitosti, hlubokou potřebu nadměrné pozornosti a obdivu, problematické vztahy a nedostatek empatie k ostatním.

Karel Kaufner s Andrejem Babišem ml. (Karel Kaufner / použito se souhlasem autora)

Mohou také zpočátku působit okouzlujícím a charismatickým dojmem, takže se jejich negativní chování neprojeví hned, zejména ve vztazích. K tomu, aby působili příkladně a zároveň si zvyšovali své ego, obklopují se lidmi, kteří jim lichotí a nikdy je za nic nekritizují.

Osoby s NPD mohou podle Mayo Clinic velmi těžce snášet jakoukoli formu kritiky, což u nich způsobuje, že, jsou netrpěliví nebo rozzlobení, když se jim nedostává zvláštního zacházení.

Mají značné problémy v mezilidských vztazích a snadno se cítí zneváženi. Reagují pak vztekem nebo opovržením a snaží se druhou osobu zlehčovat, aby vypadali nadřazeně.

Mají potíže s regulací emocí a chování, mají velké problémy se zvládáním stresu a přizpůsobováním se změnám, cítí se depresivní a náladoví, protože nedosahují dokonalosti. Mají skryté pocity nejistoty, studu, zranitelnosti a ponížení.

Lidé trpící touto poruchou bývají v životě nešťastní a nenaplnění. To může vést k depresím, úzkostem nebo sebevražedným myšlenkám. Obětem narcistů se doporučuje vyhledat odbornou pomoc. Je důležité, aby si každý, kdo zažívá nějaké narcistické rysy nebo zná někoho, kdo je má, promluvil s lékařem a získal pomoc.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články