Matěj Homola: Babišova politika je jedno velké Čapí hnízdo

Pavel Hofman

Matěj Homola | FOTO: Pavel Hofman

Matěj Homola a kapela Wohnout budou na konci května účinkujícími na festivalu Mezi Ploty. Homola v roce 2016 vydal knihu Chci bejt jako oni, je známý svými jasnými politickými názory, ale třeba i velkou láskou k Indii, kam často jezdí. O tom všem – a také o tom, jaké životní hodnoty se snaží předat své dceři Lauře, je rozhovor pro Revue FORUM. A pokud chcete navštívit Mezi ploty zdarma, na konci rozhovoru naleznete soutěž!

Matěji, rozhovory poskytujete minimálně, před média se nehrnete… Jak vznikla myšlenka napsat autobiografii Chci bejt jako oni?

Já jsem původním povoláním fotograf a tím, že jsem celý život jezdil na skateboardu, rozhodl jsem se to propojit. Zbyla mi spousta materiálu ze starých časů, a tak jsem si řekl, že je dám dohromady. Knížku jsem udělal hlavně pro moje přátele, není v normální distribuci, ale pouze u nás na e-shopu a v několika skateshopech. Taky jsem na tom strašně prodělal. (smích)

Jste v knížce spíše jako fotograf, nebo skateboardista?

Jednoznačně fotograf! Možná jsem zdědil geny po rodičích, takže to pro mě bylo určité završení dlouholeté práce. Nebyl to zrovna obor, ve kterém bych se realizoval tolik jako v hudbě. Někdy kolem roku 2000 začala být kapela natolik soběstačná, že jsem mohl pověsit fotku na hřebík. Prostě se to povedlo, což bylo a je super, protože Česká republika není místo, kde by byl prostor pro tisíc profesionálních kapel. Předtím jsem kromě fotografa dělal třeba i tři roky kadeřníka, ale to byly spíše brigády 90. let. Od té doby jsem se trochu vyvinul, ale ten základ zůstává stejný.

Vybavujete si pocity kolem listopadu 1989?

Jasně! Byl jsem ve třeťáku na umělecké průmyslovce a pamatuji si asi měsíc trvající euforii, kdy na sebe všichni byli hodní… A to včetně pankáčů s policajtama, kteří se do té doby nesnášeli. Myslím si, že se mi už takovou náladu ve společnost zažít nepodaří.

A když to vezmeme z druhé strany, nebojíte se návratu některých totalitních prvků?

Ano, reálně se toho obávám, protože náznaky tu jsou. Otázkou je, jak Babišův a Zemanův pokus s republikou skončí. Je to experiment, který nás může vrátit do doby, kdy budeme zase rádi za nějakou revoluci, protože to, co se děje, normální není. Akorát nevím, jestli ten okamžik bude tak silný, to by to muselo trvat čtyřicet let. Babiš do dvaceti let, doufám, odejde a Zemanovi tolik času ani nezbývá, takže to vlastně tak dlouho ani trvat nemůže.

Co myslíte, že je jejich cílem?

Oba dva mají společné autoritářské založení, oba dva mají tendence měnit systém. U Babiše mi to přijde jasné, zdá se, nechce jít do vězení, takže se odehrává divadlo, do kterého je zavlečena celá naše republika. Věřím teorii, že celá jeho politika je jedno velké Čapí hnízdo, ve kterém jsme nuceni také hnízdit. Ale na rozdíl od prezidenta bych neřekl, že má tolik destruktivní pudy, aby ničil z nějaké nevysvětlitelné pomsty lidi kolem sebe. Což se o Zemanovi říct nedá, tam nemám jiných slov, než že je pouze nemocnej starej ubožák, co je ti ho skoro líto, ale nemůže být, protože je zkrátka prezident. Hrozně nerad bych ale říkal, že je to věkem. Není. Je to asi vrozené. Moji rodiče jsou také starší lidé a takoví nejsou.

Začínáte být i vy sám s každou další kauzou trochu rezignovanější?

Upřímně ano. My teď vzpomínáme na Topolánka s Paroubkem a brali bychom asi cokoliv. To je vzácnost téhle doby… Skandály jsou dennodenně a člověk začíná být celkem otupělý. Kdyby například dříve vyšla zpráva o Jaroslavu Faltýnkovi jednajícím kvůli firmě Kapsch někde na pumpě, tak by to byl asi jinej fičák. Okatější už to být ani nemůže. A frajer si to obhájí tak, že přece nepotřebuje žádný mandát. Prostě se ti vysměje a jede se dál. (Podle posledních informací se měl snažit místopředseda hnutí ANO ovlivňovat tendr na výběr mýtného v ČR, když se scházel se zástupci společnosti a ÚOHS na benzínové stanici v roce 2017, pozn. red.)

To, co to probíhá, je zkrátka dno. Ale můžeme jít ještě hlouběji. Pořád ještě může do vlády SPD s KSČM, na scénu přichází Klaus junior…

Poselstvím festivalu Mezi ploty je rozšířit hodnoty lásky, empatie a tolerance. Jaké jsou vaše životní hodnoty?

Snažím se své dceři vštěpovat, aby se nikdy nad nikým neponižovala ani nepovyšovala. A speciálně v byznysu mám rád pravdu, i když jsem někdy sám pro milosrdnou lež, pokud to nikomu neubližuje. Ale stejně tak souzním se zmíněnými hodnotami. A na ten festival se celkově moc těším, já mám blázny rád. (smích)

Chcete se dozvědět o Homolově cestování, začátcích či plánech do budoucna? Přečtěte si celý rozhovor v novém čísle Revue FORUM ZDE!

SOUTĚŽ

Chcete vyhrát dvě vstupenky na festival Mezi ploty? Napište nám do pondělí 20. května do 9:00 na e-mail [email protected], který článek z Revue FORUM vás v poslední době zaujal a proč. Ty nejzajímavější odpovědi odměníme vstupenkou!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner