Matovič se vysmál varování šéfky EMA, ředitelka slovenského úřadu se za premiéra omluvila

Slovenský premiér Igor Matovič na letišti v Košicích (FB Igora Matoviče)

Slovenský premiér Igor Matovič na letišti v Košicích | FOTO: FB Igora Matoviče

Krystalickou demagogií reagoval slovenský premiér Igor Matovič na důrazné varování šéfky agentury EMA zemím Evropské unie, aby nepřipouštěly evropským úřadem dosud neschválené vakcíny. Matovič s ostentativně předstíranou vlídností oslovil zmíněnou představitelku EMA křestním jménem a v narážce na údajně pomalý postup v posuzování vakcín jí doporučil, aby její instituce pracovala dnem i nocí.

Předsedkyně správní rady Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Christa Wirthumerová-Hocheová v neděli vyzvala členské státy Evropské unie, aby neschvalovaly nouzové nasazení ruské vakcíny Sputnik V ve svých zemích, dokud EMA sama dostatečně neposoudí její bezpečnost a účinnost. „Občan má právo na prověřené léčivé přípravky,“ zdůraznila a použití neregistrovaného přípravku přirovnala k ruské ruletě.

Matovičovi, který dodávku ruského preparátu a slovenskou výjimku pro něj předjednal tajně, se varování německé expertky nelíbilo a postrádaje argumenty, jal se její výzvu zesměšnit.

„Včera šéfka EMA Christa Wirthumerová-Hocheová nám, členským státům EU vzkázala, abychom lidem neumožnili se očkovat vakcínou Sputnik V, dokud EMA nedokončí její registraci,“ uvedl Matovič. „Tak bych si tedy i já dovolil malý vzkaz šéfce EMA – Milá Christino, všichni bychom byli moc rádi, kdybyste si v EMA na následující měsíce upravili pracovní dobu na 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, a neschvalovali tak vakcíny tři měsíce, ale tři týdny. Jde totiž o život. A ne jeden. Děkuji za pochopení,“ zakončil Matovič svou sarkasticky pojatou reakci.

Wirthumerové-Hocheové se vzápětí za Matoviče omluvila šéfka slovenského Státního ústavu pro kontrolu léčiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová, přičemž v dané věci došlo večer i na ostřejší výměnu mezi manželem dotyčné ředitelky a premiérem.

FB ŠÚKL

Matovič vyšachováním nejen opozice, ale i koaličního partnera z jednání o nákupu Sputniku rozpoutal vládní krizi. V následném pokusu legitimizovat svůj postup pak zatracoval pokračující odhodlání EMA dodržet u preparátu Sputnik stejný postup jako u předchozích tří vakcín. Demagogicky pak působí Matovičova kritika řádného prověřování přípravku Sputnik evropskou lékovou agenturou, když proti standardnímu postupu argumentuje úmrtími pacientů.

Očkování v Evropě neregistrovaným preparátem v lepším případě vnese nejistotu do posuzování míry imunizace společnosti a zkomplikuje cestování  do zemí, které očkování neregistrovanou vakcínou neuznávají jako náhradu za negativní test či doklad o očkování některou z trojice (a brzy již čtveřice) standardně prověřených vakcín.

Matovič zjevně nechápe, že vážnost krize ani v nejmenším nesnižuje, ale naopak zvyšuje potřebu jistoty, že jakýkoliv z nasazených přípravků bude také bezpečný a řádně prověřený.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]