Matteo Salvini: Vůdce v plavkách i s Putinem na tričku

youtube

Volební kampaň, jaké jsou teď svědky Italové, rozhodně vybočuje z běžných zvyklostí. Nikdo asi nečeká, že bude muset koukat na nějaké pány v obleku a klobouku, jak na návsi a náměstí řeční od pultíku. Dnes se jezdí na kole a skáče padákem, když to voliče pobaví. Matteo Salvini, šéf strany Liga a italský ministr vnitra, ale modernizaci dovedl zatím nejdál. Potěšil svým mužným tělem v plavkách občany přímo na plážích.

Náklonnost a blízkost v lidu vyžaduje, aby se k nim politik přiblížil v celé nahotě. Tedy celé zatím ne, ale nejsme od toho už moc daleko. Vladimir Putin se také rád nechává fotit do půli těla nahý a za dávných časů Mao Ce-tung vstupoval do vln Žluté řeky, aby symbolizoval své vůdcovství. Když už pánové nemohou vyrážet do boje v čele vojsk jako ve středověku, tak aspoň něco.

Proč ta ofenziva? Italská vládní krize se vyostřuje. Proti Salvinimu, který by rád předčasné volby a stal se po nich premiérem, vznikla hlasovací koalice v čele s vládním Hnutím pěti hvězd a opoziční Demokratickou stranou. Salvini varuje, že kdyby všechno skončilo jen u nějaké přechodné vlády, nastane masová migrační vlna do Itálie.

Salvini si může vystoupení v plavkách zatím dovolit, patří k mladší generaci politiků. Narodil se v Miláně v roce 1973 v rodině manažera a matky v domácnosti a studoval na klasickém lyceu Alessandra Manzoniho v Miláně a pak na milánské univerzitě, kde se nejdříve zapsal na politologii a potom na historii. Studia ale nedokončil, protože se vrhl na politickou dráhu.

Salvini, který je dnes řazen na pravou stranu politického spektra, byl jako mladík členem levicového autonomního sociálního centra Leoncavallo. Později, když mu to bylo připomínáno, se nechal slyšet, že dnes vidí u evropské pravice víc levicových hodnot než v některých levicových stranách. „Tyto strany a tato hnutí jsou těmi,kdo dnes brání dělníky a vedou správné bitvy. Nevidím tedy nic zvláštního na hledání dialogu s kýmkoli, kdo dnes ztělesňuje odpor vůči této špatné Evropě.“

Jako správný bojovník za evropské hodnoty je rozvedený a od roku 2001 žije už se čtvrtou ženou a s dvěma prvními má dvě děti.

Benito Mussolini, aniž bychom chtěli dělat nějaká srovnání, byl zamlada dokonce marxista a působil jako levicový novinář a také se ženám nevyhýbal.

Cesta nahoru

V roce 1990 se stal Salvini členem regionálního a separatistického hnutí Lida severu, které založil rok předtím Umberto Bossi V roce 1997 začal pracovat jako novinář pro La Padania, oficiální noviny Ligy severu. V roce 1993 byl zvolen do městské rady v Miláně. Za zmínku stojí, že v roce 1997 šel do voleb na kandidátce Comunisti Padani. (Padánií se nazývá oblast severu Itálie, a to podle řeky Pádu.) V následujícím roce byl zvolen provinčním tajemníkem Ligy severu za Milán.

Už tehdy dával najevo svůj specifický styl. Když do Milána přijel italský prezident Carlo Ciampi, Salvini mu odmítl podat ruku s tím, že jeho Ciampi tedy rozhodně nezastupuje.

Pak se dostal do evropské politiky a byl v roce 2004 zvolen do Evropského parlamentu. Pobyl tam jen dva roky. Podruhé byl do něj zvolen v roce 2009.

Pro přehlednost vynechme jeho další různá zvolení do Evropského parlamentu a působení v lokální politice a přeskočme do roku 2013, kdy byl výraznou většinou 82 procent hlasů zvolen novým šéfem Ligy. Za Salviniho předsednictví strana nabrala výrazně kritický pohled na Evropskou unii a na společnou měnu euro, kterou označil za „zločin proti lidskosti“.

Před volbami do Evropského parlamentu v roce 2014 začal Salvini spolupracovat s Marine Le Pen, vůdkyní francouzské Národní fronty, a Geertem Wildersem, vůdcem nizozemské Strany pro svobodu. V dubnu 2014 Salvini představil logo své strany pro volby s heslem Basta Euro (Už dost eura). Strana přijala na kandidátku osoby z dalších protievropských stran a autonomistických hnutí.

Žádné uprchlíky, ale ruské peníze ano

Salvini se v roce 2017 soustředil na to, aby se stal vůdcem středopravicových stran a tak se z Ligy severu stala Liga. V roce 2018 se pak Liga stala třetí největší stranou v Itálii a získala 17,4 procenta hlasů. Jako ministr vnitra hlásá nesmiřitelnost k přijímání uprchlíků na italské území a opakovaně odmítá je nechat vystoupit z lodí, které běžence vylovily z vod Středozemního moře. Jeho kamarády v Evropě by mělo znepokojit, že hlásá přerozdělování uchazečů o azyl do dalších evropských zemí. Náš Tomio Okamura ho opakovaně označuje jako „přítele“, ale nějak pomíjí, že nacionalismy nakonec musí kvůli svým zájmům narazit jeden na druhý.

repro: The Times

Salvini pózuje na Rudém náměstí v Moskvě.

Pozornost vzbuzuje velká náklonnost Salviniho a jeho strany k Rusku. Dne 22. února 2019 italský list L’Espresso odhalil vyjednávání straníků, které mělo za cíl získat pro stranu tři miliony eur od subjektů spojených s Kremlem. Všechno mělo proběhnout tak, že ruská státní ropná společnost Rosněft by prodala italské společnosti naftu v hodnotě tři miliony dolarů. Peníze měly být převedeny z Rosněftu do Ligy prostřednictvím ruské subvence italské banky Banca Intesa, kde je členkou představenstva člen federální rady Ligy Andrea Mascetti. Peníze se měly použít na financování evropské volební kampaně. Italské orgány záležitost stále vyšetřují.

Ta cesta do Moskvy byla vůbec výživná. Podle agentury TASS Salvini řekl: „Evropa (kvůli sankcím) každodenně ztrácí miliony eur. Jen idiot může jít touto cestou.“ Ještě lepší výrok zní: „Vrátím se do Itálie s přesvědčením, že, sláva Bohu, existuje Putin, který má jasné názory na mír po celém světě.“

Podle listu Corriere della Sera Salvini už cestou do Ruska vyhlašoval: „V Rusku se cítím jako doma, kdežto v některých zemích EU nikoli… Jestli politické síly, jejichž jsem součástí, zvítězí v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, vztahy Ruska a Evropy se změní.“

Nebyl to jediný případ, kdy se Liga pokusila o korupci spojenou nějak s Ruskem. Buzzfeed získal v červenci 2019 záznamy prokazující, že Salviniho člověk pro styk s veřejností Gianluca Savoini se setkal s ruskými agenty ve stejnou dobu, kdy byl Salvini v Moskvě na oficiální cestě. Výsledkem jednání mělo být poskytnutí 65 milionů dolarů Lize. Na tom je hezké, že Liga se spojenectvím s Rusy jinak nijak netají, protože strana uzavřela oficiální dohodu o spolupráci s ruskou vládnoucí stranou Jednotné Rusko.

Liga má vůbec v machinacích s penězi začnou zálibu. Teď se zrovna objevil další finanční skandál. Italský Kasační soud odsoudil Salviniho stranu k vrácení 49 milionů eur (54,83 milionu USD), které zpronevěřilo bývalé vedení strany. Bývalý šéf někdejší Ligy severu Umberto Bossi a bývalý stranický pokladník Francesco Belsito ale za mřížemi neskončili, protože jejich zločin byl promlčen.

Bossi a Belsito v letech 2008 a 2010 falšovali dokumenty potřebné k získání státních náhrad za výdaje na volby. Peníze ale skončily v jejich kapsách. Rodina Bossiho si za ně opravovala domy, financovala soukromou školu Bossiho manželky, pronajímali si luxusní auta. Národ je národ, ale rodina je rodina.

Poslední zpronevěřené peníze, 820 000 tisíc eur, dorazily na konto strany v době, kdy byl už byl Salvini sekretářem. Všechny peníze se nepodařilo dohledat a Salvini tvrdí, že není pravda, že zmizely někde v zahraničí, ale že se všechny utratily.

Salvini teď tedy vyráží na pláže ukazovat své tělo. Je to jistě zábavnější, než kdyby měl ukazovat záznamy ze schůzek jeho činovníků s Rusy nebo doklady o financování strany. Italům ale nic z toho nevadí, Salviniho popularita je neotřesena.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner