Maturanti se letos vyhnou slohovkám. Testy zůstanou, studenti dostanou více času

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) (ČTK)

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) | FOTO: ČTK

Maturanti dostanou více času při psaní didaktických testů, slohové práce z českého a cizího jazyka letos psát nebudou. Termín školní části maturit budou ředitelé moci posunout do 25. června, praktické zkoušky mohou probíhat až do 27. srpna. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Ministerstvo školství ve čtvrtek zveřejnilo informace, jak budou vypadat maturity a závěrečné zkoušky ve školním roce 2020/2021. „Stejně jako v minulém roce jsou zrušeny slohové práce z českého i cizího jazyka. V oblasti didaktických testů prodloužíme čas na jejich realizaci,“ prozradil ministr Robert Plaga (za ANO). Studenti tak dostanou při testu z českého jazyka 10 minut navíc, u matematiky 15 minut. Rozsah testů podle Plagy zůstane stejný.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

Podle původního plánu měly letošní maturity začít slohovými pracemi už 1. dubna a skončit profilovými zkouškami nejpozději do 10. června. Plánovaný harmonogram už ale neplatí. Maturity začnou až 3. května didaktickými testy, slohové práce jsou úplně zrušeny. „To znamená, slohové práce z českého a cizího jazyka v jarním termínu nebudou,“ řekl Robert Plaga.

Ministerstvo prodloužilo také termíny pro školní část maturit. Profilové zkoušky se budou moci konat do 25. června letošního roku, praktické zkoušky pak mohou probíhat až do 27. srpna 2021. Resort školství umožní také praktickou výuku i o letních prázdninách. „Snažili jsme se najít řešení, které bude zohledňovat tlak, který studenti letos zažívají,“ dodal ministr školství.

O podobě maturit jednal Plaga s učiteli a řediteli škol, zjišťoval také názory studentů. Středoškoláci by letos uvítali nejvíc zrušení testů nebo ústní části maturit. Podle údajů Cermatu se k jarnímu termínu maturit přihlásilo přes 80 tisíc studentů, zhruba 70 tisíc z nich má zkoušku skládat poprvé. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články