Mě si, Bureši, nekoupíš, čteme ve výloze pražského trafikanta. Svérázná politická výzdoba budí pozornost

Stanislav Šebek ve své trafice, která kromě zboží na prodej nabízí i jasný politický názor zdarma. (Jenny Nowak)

Stanislav Šebek ve své trafice, která kromě zboží na prodej nabízí i jasný politický názor zdarma. | FOTO: Jenny Nowak

„Když to ve mně bouchne, musí to ven,“ vysvětluje Stanislav Šebek, majitel trafiky v Praze na Újezdě. To potom vždycky prolistuje hromadu časopisů a novin a vyrobí si z nich plno výstřižků. Z těch pak poskládá své „politické noviny“ do výlohy. Proč to dělá? Protože, jak říká, když vidí, co se u nás děje, mlčet by nedokázal.

Výkladní skříň trafiky ve Vítězné ulici v Praze 1 je pro oslovení spousty lidí, kteří tudy denně projdou, jako stvořená. Něco mezi nástěnkou, výlohou a malinkými soukromými novinami. Každému se to samozřejmě nelíbí, a tak i reakce jsou různé. Vesměs ale prý pozitivní. Pobavené a pochvalné. Do toho pochopitelně občas vejde občan rozhořčený tím, co si majitel ve svém vlastním obchůdku k tomu skvělému, hodnému a téměř dokonalému panu premiérovi dovoluje. A tak se začne rozčilovat. A nadávat. Ale nic horšího. Žádné skutečné výhrůžky. A kontrola prý taky žádná. Zatím.

„Když se to ve mně nastřádá, vletím na to,“ objasňuje pan Šebek svou tvůrčí metodu. „A neberu si servítky. Jak mám něčeho plný zuby, jdu na to. Nedělám rozdíly. Začal jsem s tím už za Paroubka. Když mě něčím… no, řekněme, naštval, bylo to tam.“ A z jakých časopisů bere materiál? „Z těch, co se nebojí. Třeba z Revue FORUM toho vystříhám vždycky dost, tam je trefných věcí opravdu hodně.“

Přestože turistický ruch poslední dobou utichl a davy cizinců Prahou nechodí, nezapomíná Stanislav Šebek ani na ně. Pro ty, které by snad koláže ve výloze zaujaly a zatoužili by vědět, čeho se ta netradiční výzdoba týká, proto pořídil anglické vysvětlivky.

Bude v tom pokračovat? A už ví, co bude v dalším „vydání“? „To už vím přesně,“ odpovídá majitel trafiky. „Jak o sobě Babiš vykládal do německého Spieglu, že má rovnou páteř a je morální. On! Zrovna on. Morální! Jak si může dovolit něco takového říct? Co si o sobě myslí? Že je pánbůh?“

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš, vládní zmocněnec Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová (FB AB)

Jistě, nutno uznat, že pánbůh náš pan premiér opravdu není. Do jeho dokonalosti mu kousek, i když pochopitelně docela malý, ještě chybí. Ale i kdyby, i pánaboha je ve svobodné zemi dovoleno kritizovat. Zvlášť ve své vlastní výloze. A tak nezbývá než doufat, že odnikud náhle neuhodí blesk.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]