Slováci se mají skutečně na co těšit. Expremiér Vladimír Mečiar se rozhodl, že se zase dá do politiky. Zprávu přinesl web České televize ct24.ceskatelevize.cz: „Mečiar nevyloučil spolupráci s kontroverzním soudcem nejvyššího soudu Štefanem Harabinem, k němuž má podle médií blízko a který se letos neúspěšně ucházel o pozici slovenského prezidenta. V programu se strana bude zasazovat o změnu volebního systému na většinový i například odvolatelnost politiků ze strany voličů.“
Mečiar byl v době své největší slávy mocným mužem. Jeho Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS) vyhrálo všechny volby v letech 1992 až 2002 a Mečiar jako jeho předseda stál byl šest let (1992-1998) slovenským premiérem. Podílel se spolu s Václavem Klausem na rozdělení československé federace.
Pak úspěšné roky skončily a po volbách v roce 2012, kdy se Mečiarova strana podruhé za sebou nedostala do parlamentu, Mečiar odstoupil z funkce předsedy a za dva roky strana zanikla. Představa návratu Mečiara musí být pro mnohé Slováky noční můrou. Jeho působení bylo spojeno s řadou temných kauz. Jednou z nich byl třeba únos syna slovenského prezidenta Michala Kováče Michala Kováče mladšího.
Bylo to v době, kdy se ve Slovenské informační službě (SIS) snažili vymyslet, jak prezidenta Kováče sesadit kvůli jeho sporům s Mečiarem. Byl na to téma dokonce údajně vypracován analytický materiál. Kováčova syna unesli příslušníci SIS, zbili a nalili do něho lahev tvrdého alkoholu. Dopravili ho do Rakouska a doufali, že ho Rakousko vydá do Německa, kde mu hrozilo stíhání. K vydání ale nedošlo. SIS tehdy vedl Mečiarův blízký spolupracovník Ivan Lexa, kterého premiér přes Mečiarovo naléhání odmítl jmenovat ministrem privatizace. Na prezidentova syna byl tehdy vydán mezinárodní zatykač kvůli podezření z účasti na milionovém podvodu, ale pozadí celé záležitosti je dost temné.
Jako ukázka praktik z blízkého Mečiarova okolí to stačí. Štefan Harabin, s kterým by Mečiar mohl na nové straně spolupracovat, je bývalý člen KSČ, protievropsky založený a proruský. Letos neúspěšně kandidoval na slovenského prezidenta. Proruská dezinformační média mu byla nakloněna, zatímco kritice podrobovala Zuzanu Čaputovou.
Nejen u nás, ale i na Slovensku se aktivizují různé politické příšerky, aby dodaly politickému životu tu pravou šťávu. Přejme Slovákům, aby Mečiar zůstal ve svém politickém hrobě.