„Média manipulují, kromě Haló novin,“ říká lídryně KSČM v Praze Semelová

Marta Semelová. (ČTK)

Marta Semelová. | FOTO: ČTK

Kandidátka na pražskou primátorku Marta Semelová si postěžovala na zaujatost médií proti KSČM, ovlivňujících hlavně „nezkušené“ mladé lidi. Jedině Haló noviny prý nemanipulují. Současně nepovažuje za chybu svoje starší skandální výroky k Miladě Horákové nebo sovětské invazi.

Historik Petr Blažek na demonstraci konané 5. června na Václavském náměstí. (ČTK)

Kandidátní listiny pro volby do obecních a městských zastupitelstev, které se budou konat začátkem října, byly odevzdány koncem července. Mediálně nejsledovanější souboj se odehraje v hlavním městě o post pražského primátora. Komunisté nasadili protřelou matadorku Martu Semelovou, která se kvůli tomu, že ji kroužkováním přeskočil Jiří Dolejš, nedostala do poslanecké sněmovny.

Když mohl být ještě nedávno v Londýně starostou labourista Ken Livingstone, přezdívaný kvůli svým radikálním socialistickým názorům „Rudý Ken“, proč by to nemohla zkusit „Rudá Marta“, říkají si asi komunističtí stratégové. Faktem je, že ani Marta Semelová svoji přezdívku nezapře.

Horáková? Nepovažuji to za chybu

Semelová poskytla rozhovor serveru Info.cz (31. 7. 2018). „Je to problém novinářů, kteří dávají tyto nálepky. Lidi minulost nezajímá, starostí mají nad hlavu,“ reagovala na svůj mediální obraz a fakt, že některé novinové titulky komunistům nepřejí. Žije ve virtuální realitě. Je poměrně dost lidí, které minulost stále zajímá, o to více právě dnes, v době relativizace poměrů v předlistopadovém období.

„Média nahrávají pravicovým stranám. Jsme svědky toho, jak se manipuluje s míněním mladých lidí, s jejich nezkušeností. Ne všechna média ale manipulují, Haló noviny určitě ne,“ předkládá Semelová svoje bizarní výklady. Takže jediný objektivní tisk je podle ní stranický deník, zcela pod kontrolou ÚV KSČM. To už tu jednou bylo.

Co touto manipulací s „nezkušenými“ mladými lidmi myslí? Jak vyplývá z jejích dalších názorů, o minulosti by se mělo přestat lhát. Současná polistopadová doba je podle ní horší než komunistický režim, který nebyl zločinný.

Na námitku stovek popravených v padesátých letech a stovek tisíc perzekvovaných Semelová také zná odpověď. „Na hranicích byla zabita spousta pohraničníků, množily se útoky na zemědělské funkcionáře,“ tvrdí s odzbrojující drzostí.

Proto se nelze divit, že kandidátka komunistů na primátorku nelituje svých starších slov, že přiznání popravené Milady Horákové nebylo vynucené a invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 byla internacionální pomocí. „Nepovažuji to za chybu,“ říká dnes.

Chci změnit režim

„Únor 1948 otevřel cestu k naději lidstvu,“ soudí Semelová. Komunismus se podle ní slučuje s demokracií, což je zjevný protimluv, pokud chce demokratický systém nahradit. „Kandiduji proto, abych současný režim změnila,“ prohlašovala před loňskými volbami do sněmovny.

Stále přitom žije ve starých marxistických schématech. „Jak by mohl být kapitalistický režim, za kterým je spousta válek, demokratický? Odpovědnost za mrtvé by měli přijímat ti, kteří prosazují současný režim,“ odráží námitky Semelová. Chyby komunismu? „Nenapadá mě nic konkrétního.“

„Svoboda a demokracie jsou jen pro někoho,“ kritizuje současný stav představitelka strany, která zadrátovala hranice a zavírala za projevení odlišného názoru. Sama však uznává, že vývoj (zřejmě bohužel) nelze vrátit úplně zpět, čemuž ovšem brání hlavně naše ukotvení v západních strukturách.

„Demokratka“ Semelová

Semelová zopakovala, že komunisté mají dlouhodobě v programu vystoupení z NATO. „Setrváváním v NATO ohrožujeme světový mír,“ tvrdí. Co by se dělo poté? „Bylo by třeba vyvolat mírová jednání o kolektivní bezpečnosti,“ opakuje omšelé klišé. S kým jednat, to už neupřesní.

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ceskatelevize.cz)

Rezidua budování socialismu v komunistickém programu zůstávají. A je jisté, že čím větší by měli vliv, tím více by jich vraceli zpět do hry. Semelová některá z nich vyjmenovala. „Právo na práci a povinnost pracovat, právo na bezplatné zdravotnictví, vzdělávání, kulturu a sport. Zdanit bohaté, znárodnit strategická odvětví, budovat státní a družstevní podniky.“ Jak jinak.

Proč se zajímat o názory představitelky vlivného gottwaldovského křídla uvnitř strany, která dosáhla historického debaklu a její voliče luxuje programově amorfní hnutí ANO?

Dnes, kdy je KSČM fakticky třetí koaliční stranou na vládní úrovni, stojí její záměry za pozornost o to víc. Už jenom proto, že hned dva nejvyšší ústavní činitelé, prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš, tuto stranu označili za demokratickou. A dělají vše pro její rehabilitaci v současných poměrech.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]