Druhé kolo by vyhrál generál Petr Pavel s 57,9 procenta, potvrzuje další průzkum

Petr Pavel (Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Petr Pavel | FOTO: Zuzana Bönisch / se souhlasem

Druhé kolo prezidentských voleb by podle průzkumu agentury Median vyhrál bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel, získal by 57,9 procenta hlasů. Jeho protikandidát, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, by dostal 42,1 procenta. Voleb se rozhodně chce zúčastnit 76 procent lidí, 12 procent to zvažuje. Výsledky průzkumu z 20. až 22. ledna, kterého se zúčastnilo 1161 respondentů, agentura zveřejnila na pondělní online tiskové konferenci.

K prezidentským volbám by nyní spíše nešlo 12 procent dotázaných, 8,5 procenta uvedlo, že by k volbám nešlo určitě. „Je ovšem nutno zdůraznit, že deklarovaná účast bývá obvykle vyšší, než je ta skutečná,“ podotkli autoři průzkumu.

()

Respondentů, kteří jsou si jisti jak účastí, tak i volenou osobou, jsou více než tři čtvrtiny (76 procent), 10,5 procenta respondentů si je jisto svou účastí, ale není rozhodnuto, koho bude volit. Nejistá účast, ale jistá volba konkrétní osobnosti je u 6,5 procenta respondentů. Účast i volená osoba jsou nejisté celkem u sedmi procent respondentů.

Pavel si udržel mezi prvním a druhým kolem podporu víc než 98 procent svých voličů, Babiš přes 96 procent. K Pavlovi se přiklonilo také téměř 79 procent podporovatelů Danuše Nerudové, skoro 87 procent voličů Pavla Fischera a tři čtvrtiny voličů Marka Hilšera z prvního kola. Babiš naopak převzal tři čtvrtiny podporovatelů Jaroslava Bašty.

Nejdůležitější je, aby byl prezident důstojný a zodpovídající prezidentskému úřadu a také aby dobře ČR reprezentoval v zahraničí, uvedlo shodně 44 procent dotázaných. Pro 41 procent je nejdůležitější vlastností hlavy státu důvěryhodnost a čestnost, pro 40 procent je hlavní, aby byl vzdělaný a schopný. Pro 31 procent respondentů je nejdůležitější, aby prezident stál na straně lidí, jako jsou oni, pro 28 procent je zásadní, že bude spojovat společnost.

Generál Petr Pavel v debatě České televize. (ČTK / Šulová Kateřina)

Silný a energický by měl být prezident podle 19 procent lidí, pro šest procent je hlavní, aby nebyl agentem komunistické Státní bezpečnosti (StB), pro tři procenta, aby nebyl v komunistické straně. V té byli Babiš i Pavel, Babiše podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) získala StB ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“. Babiš to popírá.

Předvolební průzkum v pondělí zveřejnila také agentura Ipsos. Rovněž podle jejího průzkumu by vyhrál Pavel, získal by 58,8 procenta hlasů. Dnes je poslední den, kdy je možno zveřejnit průzkumy veřejného mínění před druhým kolem prezidentských voleb, které se koná 27. a 28. ledna.