Medveděv hlásá Velkou Rus. Ty komplexy méněcennosti jsou hrozná věc

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvěděv (ČTK)

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvěděv | FOTO: ČTK

Politický důchodce, bývalý premiér a krátce loutkový prezident Dmitrij Medvěděv se opět rozepsal. Objasnil, v čem je smysl války, kterou Rusko rozpoutalo na Ukrajině. Rusko má být velké. Hlásání Velké Rusi ale není moc velká myšlenka.

Svou úvahou nás politická mrtvola v roli blogera obdařila v sobotu 9. července na telegramu. Naštěstí to bylo krátké, ocitujeme v úplnosti: „Cíle speciální vojenské operace byly oznámeny ruským prezidentem a spočívají, jak víte, v ochraně občanů Donbasu a denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny. Vše je zde jasné a bude jich dosaženo.

(Týdeník FORUM)

Existuje však ještě jeden úkol, který již byl splněn. S Ruskem se začalo skutečně počítat. Stejně jako v případě Sovětského svazu. A v některých ohledech ještě vážněji, soudě podle souboru sankcí. Není to tak dávno, co to bylo jinak. Vzpomínám si na účast naší země na zasedání G8, kdy jsme prostě nebyli pozváni na zasedání G7, kde se projednávaly hospodářské a někdy i obranné otázky západních zemí.

Pokud se na vás nebere ohled, není to dobré. Je to, jako když jste byli malí a na váš dvůr se přišli prát z vedlejšího domu. Jestli jsi zbaběle utekl domů, jsi nikdo a nikam jinam tě nepozvou. Pokud však udeříte jako první, máte mnohem větší šanci se ubránit. Tady to máte. Proto je tak důležité, aby byla země respektována a aby se s ní počítalo. Přesně taková by měla být Velká Rus.“

Věcně nemá význam to rozebírat. Ukrajina není nějaký dvorek Ruska. To je pouze výplod horečnaté fantazie Vladimira Putina a Medveděv to musí opakovat, protože si chce své paláce ještě užít.

Fascinace velikostí je jakýsi odvěký ruský problém. Hezky to napsal už v roce 1829 filozof Petr Čaadajev: „Kdyby Rusko nebylo tak velké, co se týče území, nikdo by si ho ani nevšiml.“

Pak tam má ještě jednu pasáž. Než někdo začne křičet něco o rusofobii, uvědomme si, že to píše Rus: „Historická zkušenost pro nás neexistuje, generace a staletí uběhly bez užitku. Při pohledu na nás by se dalo říci, že obecný zákon lidstva byl ve vztahu k nám zrušen. Sami na světě jsme světu nic nedali, nic jsme ho nenaučili, nepřispěli jsme ani jedinou myšlenkou do masy lidských idejí, nepřispěli jsme ničím k pokroku lidské mysli a vše, co jsme z tohoto pokroku zdědili, jsme zkreslili. Od první minuty naší společenské existence jsme neudělali nic pro obecné blaho lidí; na neúrodné půdě naší vlasti se nezrodila jediná užitečná myšlenka; z našeho prostředí nevzešla jediná velká pravda; nedali jsme si práci, abychom sami něco vymysleli, a z toho, co vymysleli jiní, jsme převzali jen klamné zdání a zbytečný přepych.“

Dneska by ho Putin s Medveděvem, shodou okolnosti fyzicky tak trochu trpaslíčci, nechali zřejmě zavřít. Byl pod vlivem Západu, takže jasný „zahraniční agent“.

Všechny ty bláboly o Velké Rusi jsou v podstatě jen jinou verzí mentality pouličních gangů, jak to zažil chlapeček Vladimir Vladimirovič v leningradských ulicích.

Každý je nějaký, ale proč s tímhle pořád musí otravovat celý svět?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]