Medveděv nemůže věřit ani sám sobě. Drze obvinil Západ z hrozícího hladomoru

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvěděv (ČTK)

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvěděv | FOTO: ČTK

Dmitrij Medveděv, expremiér a exprezident, pokračuje ve své literární činnosti na sociální síti Telegram. Jak je u něj zvykem, ze všech problémů světa obvinil Západ. Teď k tomu přidal výčitky, jak Západ rozvrátí svět protiruskými sankcemi, a dokonce jimi způsobí hladomor.

V pátek 13. 5. na Telegramu Medveděv vypočítává hned deset bodů, co se kvůli Spojeným státům a jejich spojencům stane.

(Týdeník FORUM)

Jen stručný výčet: zhroutí se globální dodavatelské řetězce, zkolabují zahraniční letecké společnosti, prohloubí se energetická krize v zemích, které na Rusko uvalily sankce, zpomalí se rozvoj digitální ekonomiky ve světě, nastane měnová a finanční krize, vypuknou ozbrojené regionální konflikty, ožijí teroristé, vypuknou nové epidemie a tak dále.

Pikantní je ovšem bod číslo 3, u kterého stojí za to se na chvilku zastavit: „Nastane plnohodnotná mezinárodní potravinová krize s vyhlídkou na hladomor v některých státech.“

Tak to možná nastane. Nastane to ovšem kvůli tomu, že Rusko blokuje ukrajinské přístavy, takže ukrajinskou úrodu není možné vyvézt. Vyvézt obilí se pokouší Rusko, tedy část té ukrajinské úrody, kterou ukradlo. A že si na export nevyěstují vlastní? Jedna taková loď už bloumá kolem různých přístavů, kde ji ale nechtějí přijmout. To není zrovna efektivní způsob, jak by se dal nasytit svět. Takhle se světový obchod skutečně nedělá.

Ilustrační foto (AdobeStock)

Medveděvovo tvrzení je skutečně nebetyčná drzost. Vpadnout na území jiné země, poškodit tamní ekonomiku, blokovat vývoz potravin a nakonec oběť obvinit, že může za hladomor. V tomto případě je to zvláště ohavné, protože Ukrajinci nikdy nezapomenou na hladomor ve 30. letech 20. století, který způsobil Stalinův režim a který měl podle různých odhadů tři až pět milionů obětí. Příčiny jsou podle historiků různé, od plánované genocidy přes následky kolektivizace až po naprostou neschopnost a nezvládnutí sucha. Nejspíš v nějakém poměru všechno dohromady. Medveděvovy výroky dnes působí stejně, jako kdyby Jack Rozparovač kritizoval zdravotnictví.

Politická mrtvola Medveděv je ale optimista, protože si myslí, že nejhůř to všechno odnese Západ. Kdepak Rusko, to je přece samostatné a ještě se pod sankcemi rozvine a všichni budeme koukat. Aspoň se to tak v oficiálních médiích tvrdí.

()

Píše: „V důsledku toho vznikne nová bezpečnostní architektura, která de facto a následně i de iure uzná zjištěné skutečnosti: a) slabost západních koncepcí mezinárodních vztahů, jako je ‚řád založený na pravidlech‘ a další nesmyslné západní harampádí; b) rozpad myšlenky americko-centrického světa; c) existenci mezinárodně respektovaných zájmů těch zemí, které jsou v ostrém konfliktu se západním světem.“

Ano, „řád založený na pravidlech“ musí kremelské diktatuře připadat legrační. Oni uznávají jen svoje pravidla. „Mezinárodně respektované zájmy“ zemí Moskvu nezajímají. Tam znají jen své zájmy. „Bezpečnostní architektury“ budované Putinem by jistě stály za to.

Napadnout cizí zemi, snažit se ji rozvrátit, rozkolísat tím celý svět a ohrozit životy milionů lidí, to by téhle juntě šlo. Stejně dobře se jim daří lhaní takového rozsahu, že mu sami nemohou ani na vteřinu věřit. Těžko potlačit přání, aby tahle černá díra civilizace konečně přestala škodit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]