Megapodraz v Brně? Hnutí ANO patří do izolace. Toto je demokracie, pane Babiši

Petr Vokrál a Andrej Babiš (Facebook AB)

Petr Vokrál a Andrej Babiš | FOTO: Facebook AB

Andrej Babiš přišel o vládu nad druhým největším městem České republiky a velmi ho to rozčílilo. Vznikající koalici pod vedením ODS, která pro jeho kandidáta Petra Vokřála znamená konec v primátorském městě, nazval megapodrazem. A přidali se k němu někteří hlasatelé morálky na Twitteru, ale také třeba týdeník Respekt.

Všichni účastníci ukázali prostou věc: Nepochopení toho, jak funguje demokracie a poměrný systém. Vokřál je totiž mnoha lidem sympatický, a tak je zjevné, že ho budou podporovat, i když je to další zaměstnanec hnutí ANO a i když je schopnost dohodnout se na koalici jiné naprosto legitimní.

Tak předně: Vítěz nebere vše a vládnout může jen ten, kdo má koaliční potenciál a kdo se podle toho chová. To není žádné „obcházení vítěze“, to je prostě a jednoduše normální jednání. V Praze se možná také dohodnou uskupení Praha sobě, Piráti a Společně pro Prahu a nebude to nespravedlnost. Jenomže představitelé těchto stran jsou asi kritikům sympatičtí, a tak podle toho také soudí. Babiš zřejmě neví, že volební princip poměrného zastoupení nejsou dostihy, při nichž je podstatné, který kůň doběhne první. Ten, kdo má nejvíce hlasů, obvykle zahajuje sestavování koalice, ale stejné právo sestavit funkční koalici má i kdokoli jiný ze stran, jež se umístily v zastupitelském sboru. Smyslem je, aby strany vytvářely funkční koalice, jež odrážejí většinový názor veřejnosti. Proto je věcně nesmyslné mluvit o podrazu.

Druhá důležitá věc je ale to, že vyšachování ANO z vedení měst je důležitým symbolem pro další vývoj v celé České republice. Demokratické strany se mají dohodnout a postupovat společně. Protože hnutí ANO, reprezentované trestně stíhaným bývalým spolupracovníkem Státní bezpečnosti je nesystémovým a pro demokracii ohrožujícím prvkem. Je tudíž zcela namístě se proti němu proti jasně vymezovat, spojit a odsunout ho do izolace, kam jakožto toxická síla patří.

A za třetí: Megapodraz? Andrej Babiš si na podrazech postavil celou svoji kariéru. Je naprosto směšné, pokud vzápětí moralizuje. Všichni jeho koaliční partneři v minulosti jasně popisovali, že během pár minut neplatilo nic z toho, co slíbil, protože se mu to prostě nehodilo. Moralizování tedy opravdu není namístě.Celé Babišovo politické tažení od roku 2013 je jeden velký megapodraz proti polistopadové demokracii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner