Mějte pět dětí, jste budoucností Evropy, vzkázal Erdogan krajanům

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (Focus.de)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | FOTO: Focus.de

Napjaté vztahy mezi Tureckem a několika evropskými zeměmi stále trvají. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan testuje, kam až může zajít. Ústupky jsou pro islamizujícího vůdce kdysi sekulární země slabostí, zasypává Evropu urážkami a výhrůžkami a nejnověji začal, podobně jako teroristé z Islámského státu, mluvit v souvislosti s Evropany o křižáckých výpravách. Provokací se neoprostil ani při dnešním ceremoniálu v Eskişehiru, když vyzval evropské Turky, aby měli alespoň pět dětí, protože oni jsou budoucností Evropy.

„Vyzývám své občany, bratry a sestry v Evropě. Nemějte jen tři děti; mějte jich pět!“ vzkázal Erdogan krajanům a pokračoval: „Místo, kde teď žijete a pracujete, je vaše nová vlast. (…) Otevřete víc podniků, zapisujte svoje děti do lepších škol, bydlete s rodinou v lepších čtvrtích, řiďte nejlepší auta, žijte v nejkrásnějších domech. (…) Protože jste budoucností Evropy. To bude nejlepší odpověď na vulgarismy, antagonismus a nespravedlnosti vůči vám.“

Erdogan, otec čtyř dětí, v minulosti vyzýval Turky v Turecku, aby měli alespoň tři, ale lépe čtyři děti. „Jedno nebo dvě děti jednoduše nejsou dost. Abychom posílili náš národ, potřebujeme k tomu mladou a dynamickou populaci. Potřebujeme to, abychom Turecko pozvedli nad úroveň současné moderní společnosti. Protivníci naší vlasti dlouho prosazují kontrolu porodnosti a doslova vysušili naši generaci. Jedno dítě znamená osamělost, dvě rivalitu, třetí rovnováhu a čtyři hojnost,“ řekl na svatbě syna stranického kolegy.

Spor mezi Tureckem a evropskými zeměmi s tureckou menšinou se rozhořel kvůli referendu o změnách ústavy, které by ještě posílilo Erdoganovy už tak silné pravomoci. Turečtí politici chtěli agitovat u Turků žijících v Evropě, v Nizozemsku ale narazili, když turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu nedostal povolení přistát v Rotterdamu. Erdogan by se díky referendu mohl ve funkci udržet až do roku 2029, vydávat dekrety, ohlašovat výjimečná opatření, jmenovat ministry a vysoké státní představitele nebo rozpustit parlament.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]