Měli bychom být země, kde může jít za katr i premiér. Ale nejsme

Jiří Lizler

Martin Jaroš | FOTO: Jiří Lizler

Hodně lidí na mém Facebooku je zaražených tou zprávou o Babišovi. Můj názor:

1. Přiznám se, že mi to smrdí. Možná ještě víc než „CO“ mi vadí to, „JAK“ se to včera seběhlo a komunikovalo. Nejdřív Deník N zveřejní neoficiální únik, že prý stíhání bylo zastaveno. Zastupitelství pak mnohoslibně prohlásí, že státní zástupce „změnil svůj původní právní názor“. Není to ale definitivní, protože to ještě musí přezkoumat šéf. I když to není definitivní, prezident republiky (!) okamžitě blahopřeje p. Babišovi k zastavení stíhání. Tak jestli tohle není další stupňování tlaku na výsledek, tak už fakt nevím. Angličani tomu říkají self-fulfilling prophecy, předpověď, která se sama naplňuje. A ať už teď šéf MSZP rozhodne jakkoli, bude okolo toho pachuť. Stala se z toho typická česká bramboračka, do které se u nás rozkydne každá velká kauza. Lidi si budou říkat – dostal bych já, dostal by každý podnikatel z Horní Dolní takový luxusní přístup? 

2. V uplynulých měsících jsem se setkal s desítkami lidí z české politiky a byznysu. Skoro pokaždé se řeč stočila i na pana Babiše. A víte co? Všichni do jednoho mi řekli, že nevěří, že by Babiš šel kvůli Čapáku za mříže. Většina lidí si myslela, že to půjde k soudu, ale ten že se bude vléct roky, mistrně zdržovaný nejlepšími právníky, a pak se to nějak rozplizne do ztracena. Nikdo nevěřil, že jsme země, ve které by miliardář a premiér či expremiér reálně šel za katr. Tohle mě na tom mrzelo asi nejvíc. Protože správně bychom taková země měli být. Měli bychom alespoň věřit, že to je možné. V tom vidím možná největší zlo Babišova panování – že tak prorostl do státu a má takové páky, že i opravdu silní a zkušení lidi tak nějak mlčky přijali, že se z toho vyseká. To myslím vadí mnohem víc než nějakých 50 mega.

3. Ale dobrá, chci být dobrý hoch a dobrý občan. Chci věřit systému a české justici a rozhodnutí akceptuji, ať je jakékoli. Upřímně přiznám, že neznám všechna fakta a nemám takové právní znalosti, abych to dokázal posoudit. Jako laikovi se mi ten dotační trik s Čapákem jeví jako klasické šméčko, ale skloním se před názorem státního zástupce.

4. Na druhou stranu vám chci říct – neztrácejte naději. Nikdy nebylo dobré vsázet moc na kauzu Čapího hnízda. V roce 2016 jsem napsal, že dotace na Čapák vem čert, že víc mi vadí, jak špatně Babiš vládne. Tohle jsou „zločiny“, ze kterých si Babiše soukromě viním já. A myslím, že politicky se dá porazit jen přes ně:

a) Přes silné kecy 4 km dálnic za rok.
b) Školství i zdravotnictví hluboce podfinancované a v akutní personální krizi.
c) Velké investiční sliby potichu stornované.
d) Rozhazování peněz na dárečky i přes blížící se hospodářské ochlazení.
e) Nekončící šikana podnikatelů přes finančák.
f) Z osobních zištných důvodů podpora dotací pro velké zemědělské podniky, a z toho vyplývající ničení české krajiny, přírody a budoucnosti.
g) Prorůstání do státu, zašmodrchání republiky do konfliktu zájmů a její znásilňování, aby sloužila primárně příjmům holdingu.
h) Vydíratelnost kvůli vlastním kriminálním problémům, a z toho pramenící podřízenost vůči prezidentovi a dalším.

Čapí hnízdo je jen jedna úvodní kauza, která odráží některé z těchto bodů. Buďte optimisti. I když první kauza nepřinese nic, na kombinaci všech těch faktorů nakonec Babiš politicky dojede. Jsem si tím absolutně jist. A pokud opravdu chcete spoléhat na kauzy, tak mi slibnější připadá ta účelově předražená reklama na Čapáku za stovky miliónů. Pár podobných případů už jsem v branži viděl. Kdyby viníci i tentokrát jaksi záhadně vyklouzli, tak už bych přikročil k občanské neposlušnosti i já. Ale Čapák Nečapák, vím, že politika pana Babiše nakonec prohraje. A věřím, že to bude brzy.

Text byl publikován na autorově facebookovém profilu

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner