Měli bychom mít obavy, že Putin použije jaderné zbraně, říká generál Oleksandr Syrskij

Oleksandr Syrskij (Ministerstvo obrany Ukrajiny, wikimedia commons / CC BY 4.0)

Oleksandr Syrskij | FOTO: Ministerstvo obrany Ukrajiny, wikimedia commons / CC BY 4.0

Z ruské strany se začínají ozývat hlasy, že je potřeba zrychlit, přitvrdit, na Ukrajince více zatlačit a v případě nutnosti klidně „vymazat“ ukrajinská města z povrchu země. Na bojišti ukrajinská armáda útočí a postupuje na jihu, ruské jednotky se snaží útočit na východě. Viditelným jevem posledních dnů války je však poměrně značné zapojení íránských sebevražedných dronů do útoků na povětšinou civilní cíle na Ukrajině spojené s energetickou a teplárenskou infrastrukturou.

Část tzv. siloviků, kteří prosazují rázné silové řešení a mezi něž patří například Ramzan Kadyrov či Jevgenij Prigožin, dokonce kritizovala samotného Putina, že navzdory zavedení stanného práva na okupovaných územích Ukrajiny není ruská odpověď na protiofenzivu dostatečně silná, a nedokáže tak zvrátit současný vývoj bojů na Ukrajině.

()

Zřejmě i v důsledku incidentu, při kterém muslimští vojáci postříleli několik křesťanských vojáků jako odvetu za hanlivé vyjádření velitele o jejich náboženství, se ruští představitelé pokoušejí alespoň slovně sladit válku na Ukrajině s náboženskými koncepty, které by měly být přístupné jak křesťanům, tak muslimům. I proto náměstek tajemníka ruské bezpečnostní rady Alexej Pavlov veřejně prohlásil, že cílem bojů na Ukrajině je po denacifikaci a demilitarizaci i desatanizace, neboť na Ukrajině podle něj získávají vliv sekty a fanatici, kteří chtějí zničit hodnoty zastávané ruskou pravoslavnou církví, islámem, ale i judaismem.

V Chersonu se všechno chystá k pravděpodobně velmi silnému střetu, čemuž nahrává i snaha okupačních úřadů evakuovat civilisty na východní břeh Dněpru. Ukrajinský generální štáb oznámil, že ruské síly připravují výrazné obranné pozice na východním břehu Dněpru a zároveň vyhrožují vyhozením Kachovské přehrady do vzduchu, což by způsobilo katastrofální záplavy. I ruští bloggeři, kteří se popisu situace na frontě věnují, se domnívají, že ruská armáda Cherson nakonec nedokáže udržet.

()

Ruské úsilí se kromě opevňování obrany na jihu v Chersonské oblasti zaměřuje hlavně na východě v Doněcké oblasti na snahu dobýt celou tuto oblast. Ruské jednotky tak pokračují v útocích na pozemní cíle, ovšem ukrajinská obrana jim dokáže vzdorovat, takže ruský postup není takový, jak si v Kremlu představovali. Velká bitva je sváděna například o Avdijivku a v jejím okolí. Rusové zřejmě chtějí toto sídlo obklíčit, ovšem podle analytiků Institutu pro studium války ISW je to značně nepravděpodobné.

„Nedávné ruské ofenzivy v těchto oblastech dokazují, že ruské síly nejsou schopny rychle postupovat,“ napsal ISW.

Na celém území Ukrajiny stále pokračují ruské útoky na civilní cíle s úmyslem rozvrátit morálku a také před zimou co nejvíce poškodit infrastrukturu nutnou pro dodávky tepla a elektrické energie.

Ruské úřady také pokračují v mobilizaci, ovšem její provádění v mnoha případech odporuje i samotné vyhlášce o této mobilizaci. Jsou tak odváděni muži, kteří odvedeni být neměli, což vede k tomu, že z Ruska stále prchá značné množství mužů, kterým hrozí odvedení. Úbytek mužů kvůli mobilizování či útěku pak množství místních podniků připravuje problémy, které nejsou schopny vyřešit.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

O současné situaci na Ukrajině promluvil i nejvyšší ukrajinský velitel generálplukovník Oleksandr Syrskij v rozhovoru pro ABC News. Podle něj by Ukrajina i Západ měly mít reálné obavy z Putinových slov o použití jaderných zbraní na Ukrajině. „Máme a měli bychom mít obavy. Věřím, že taková hrozba skutečně existuje, a musíme ji vzít v úvahu,“ řekl doslova generál Syrskij. Obavy zvláště zesílily poté, co ruský ministr obrany Sergej Šojgu prohlásil, že Ukrajina se chystá použít „špinavou bombu“. Toto tvrzení pak vyvolalo obavy, že Rusko může uskutečnit podobnou akci a následně z toho obvinit Ukrajinu. Podobně Rusové uvažují, že vyhodí Kachovskou přehradu a svedou to rovněž na Ukrajince.

Na otázku, zda si myslí, že Ukrajina vyhrává, odpověděl Oleksandr Syrskij naprosto jednoznačně: „Samozřejmě si myslím, že vyhráváme. Protože v první řadě vyhráváme psychologickou bitvu.“ Zároveň však varoval před sebeuspokojením a upozornil také na značné oběti, které si válka ještě vyžádá. Zároveň však generál odmítl komentovat bitvu o Cherson, kde pouze poznamenal, že „věří v úspěch“.

Na otázku, zda věří, že by se Putin zastavil, kdyby se Ukrajině podařilo osvobodit celé své území, Syrskij odpověděl, že na tom nezáleží a že nejrychlejší způsob, jak ukončit válku, je, že Ukrajina vytlačí Rusko co nejdříve.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články