Mělo by Česko v další vlně přestat počítat nakažené? Británie má i přes nárůst pětkrát méně hospitalizovaných

Očkování v USA. (U.S. Secretary of Defense)

Očkování v USA. | FOTO: U.S. Secretary of Defense

Další vývoj v covidové situaci možná zcela změní přístup k epidemii jako takové. Je možné, že pokud se tento způsob osvědčí, později se k němu přikloní i Česká republika. Některé země již nepočítají každodenní přírůstky nakažených – například Velká Británie se primárně zaměřuje jen na počty těžkých případů a úmrtí. Nejnovější data ukazují zajímavý fenomén: počty nakažených stoupají, ale do nemocnic se dostavá zlomek lidí oproti podobnému nárůstu v zimě.

Ve Velké Británii, kde momentálně zkoušejí experiment s totálním rozvolněním všech opatření, se ukazují zajímavá data, jež mohou mít do budoucna vliv i na směřování v České republice (psali jsme zde). Nadcházející vlna koronaviru tam bude jiná.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Zatímco při nárůstu případů sahaly vlády doposud po variantě lockdownu jakožto nástroji ke zploštění epidemické křivky, postupná proočkovanost tyto staré zvyky změní. Celková uzávěra je totiž těžkopádné řešení, které zamezuje růstu ekonomiky a přináší spousty dalších negativních dopadů na společnost i jednotlivce.

Očkování funguje. Vakcíny jsou vysoce účinné a podle odborníků nepřinášejí pro většinu občanů žádné riziko. Žádná z těchto látek však nevykazuje stoprocentní účinnost. Jak ve své studii pojednává přední americký zdravotní institut Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, vakcíny proti chřipce také nejsou 100% účinné – ale přesto jen v USA každý rok zabrání milionům případů onemocnění, desítkám tisíc hospitalizací a tisícům úmrtí. Vakcíny proti covidu to mají obdobné.

Britští vědci mají k tomuto poznatku zajímavá data. I když kvůli delta mutaci koronaviru počet nakažených rapidně stoupá, děje se tak zcela odlišně než během velké britské zimní vlny. Hospitalizovaných rapidně ubylo. A to je nezpochybnitelný trend, který odborníci přisuzují zvyšujícímu se poměru očkovaných.

Denní počet nových potvrzených případů covid-19 na milion obyvatel od prosince 2020. Pro srovnání situace ve Velké Británii a České republice.

Týdenní počet nových hospitalizací kvůli nemoci covid-19 od prosince 2020. Pro srovnání situace ve Velké Británii a České republice.

Jen z těchto dvou křivek je zcela jasné, že i přes velký nárůst případů ve Velké Británii se zimní hrozivá situace v tamních nemocnicích již neopakuje. Přetížení zdravotnických služeb tehdy zachránil – stejně jako u nás – až přísný lockdown. Situace během letošního léta je zcela jiná, restrikce jsou uvolněné.

Nákaza prostupuje i skrze očkované občany. Může se to jevit jako špatná zpráva, nicméně to nevypovídá o tom, že by vakcína nefungovala. Očkování chrání zejména proti těžkému průběhu onemocnění. „Ukázalo se, že po první dávce máte proti delta variantě ochranu zhruba 33 procent. Lidé se také mohou nakazit těsně před podáním vakcíny. Mohou se nakazit i v průběhu 21 dní, kdy ještě nemají plně vyvinutou ochranu,“ vysvětlila pro server iRozhlas viroložka Ruth Tachezy.

Proč se nakazí i očkovaní?

Mnoho hospitalizovaných, kteří mají obě dávky očkování, může patřit mezi členy ohrožené skupiny, kteří dávky absolvovali již dříve a bez vakcíny by byl jejich průběh ještě komplikovanější. Vědci k tomuto nicméně zatím sbírají více dat.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Nejnovější údaje z britské vládní agentury Public Health England naznačují, že proti variantě delta poskytují dvě dávky kterékoli vakcíny zhruba 79% ochranu proti symptomatickému průběhu a 96% proti hospitalizaci. Nejčastěji hlášenými příznaky u lidí, kteří podstoupili obě dávky, byly bolest hlavy, rýma, bolest v krku a ztráta čichu.

Britská vláda od tohoto týdne zavedla velké rozvolnění a vsadila jen na doporučení k obezřetnosti a odpovědnosti každého jedince za sebe. Každodenní růst nakažených není pro ministra zdravotnictví klíčový právě díky nižšímu počtu hospitalizací. Soustředí se zejména na počty vážně nakažených a úmrtí.

Podobnou cestou se možná vydá i Česko, je to prozatím ve fázi rozhodování. „Měli jsme ohromný lockdown několik měsíců, a přesto to významně nepomohlo,“ řekla šéfka klinické skupiny centrálního řídícího týmu pro covid na ministerstvu zdravotnictví Martina Vašáková. „Otázkou je – a to rozhodnutí ještě nepadlo – zdali se při nárůstu zachováme jako Velká Británie,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]