Menšinová koalice je nevhodná pro Prahu, demokratické strany i SPOLU. Určitě ji nepodpoříme, říká Hlaváček

Petr Hlaváček (STAN) (ČTK / Šulová Kateřina)

Petr Hlaváček (STAN) | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

„Přijde mi, že situace, do které se koalice SPOLU řítí, je nevýhodná především pro ně, protože Patrik Nacher (za ANO) je velmi zkušený a chytrý politik a dobře ví, proč podporu omezuje do února. To už bude okamžik, kdy bude nastavena spousta vztahů. Z tohoto trochu nechtěného manželství bude velmi těžké odejít,“ říká architekt a kandidát na pražského primátora Petr Hlaváček (STAN). V rozhovoru pro deník FORUM 24 popisuje mimo jiné to, na čem ztroskotaly rozhovory mezi Starosty, Piráty a koalicí SPOLU a jakou náplň práce má mít náměstek pro investice.

Na čem ta jednání mezi koalicí SPOLU, Piráty a Starosty ztroskotala? Předseda pražské organizace ODS Marek Benda v rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že hlavním důvodem je osoba Zdeňka Hřiba. Vidíte to stejně?

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V politice jsou osobní animozity zcela normální. Za sebe si myslím, že hlavním důvodem toho patu je neustálé opakování ze strany SPOLU, že nemůžou ustoupit z převahy v radě i včetně primátora.

My jsme to včera nějakým způsobem pokusili graficky jasně označit a myslím si, že v politice osobní charakteristiky hrají roli, ale rada musí být nastavená tak, aby byla dělná a směřovala k nějaké dohodě, a ne aby tam měl někdo absolutní převahu. Pokud ano, tak v případě takového volebního výsledku, který je jednoznačný. To tenhle případ není.

Vy jste na sociálních sítích kritizoval plánované zřízení pozice náměstka pro investice. Proč si myslíte, že na ní koalice SPOLU trvá?

Já jsem to nekritizoval, ale vysvětloval jsem, že je to extrémně silná postava, která ani v jednáních nebyla dostatečně vysvětlena, protože si dovedu představit osobu, která má na starosti investice, v okamžiku, kdy se jejich ideový význam vyjasní v rámci gescí.

Popíšu to, aby to bylo srozumitelné. Dejme tomu, že radní pro školství má nějaký přehled a představu o tom, kde je deficit. Společně s městskou částí definuje, kde by ta škola měla být, jak by měla být velká, pořídí dokumentaci, povolení a v ten okamžik je skvělé, kdyby měl někdo na starosti tlak na všechny zúčastněné, aby se ta investice rychle podařila. V případě, že by tento supernáměstek dirigoval investice už od počátku ideového zrodu, tak to zásadním způsobem omezí pravomoci radních.

Jakou náplň práce by náměstek pro investice měl mít? Jak vám to koalice SPOLU vysvětlila?

Bylo to na předposledním jednání. V okamžiku, kdy jsme požádali, aby zvážili, že by skutečně ustoupili na počet pěti radních, a tam jsme si dovedli představit, že by tato osoba byla něco jako určitý pověřenec, který má na starosti investice. Nezpochybňuji potřebu této osoby v parametrech, jak jsem popsal. Byla by třeba v kanceláři primátora a měla by mandát. V některých městských částech to docela úspěšně funguje, ta osoba by se mohla investicím věnovat a mohl by vzniknout přirozený poměr radních tak, jak jsme to popsali v grafice.


Právě Zdeněk Hřib na twitter v úterý napsal, že jsou Piráti stále otevření konstruktivnímu jednání. Vy jako Starostové máte stejný postoj?

Určitě, stejný. V pondělí k tomu vydáme nějaké prohlášení. Přijde mi, že situace, do které se SPOLU řítí, je nevýhodná především pro ně, protože Patrik Nacher je velmi zkušený a chytrý politik, který prošel několika stranami a dobře ví, proč tu podporu omezuje do února. To už bude okamžik, kdy bude nastavena spousta vztahů, dozorčí rady a podobně. Z tohoto trochu nechtěného manželství bude velmi těžké odejít. Považuji to za nevhodné pro Prahu, pro demokratické strany i pro SPOLU.

Takže vznik menšinové vlády nepodpoříte?

Určitě menšinovou koalici nepodpoříme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články