Merkelová a Putin se setkají kvůli íránské krizi

youtube

Ilustrační foto | FOTO: youtube

Angela Merkelová a Vladimir Putin se setkají kvůli íránské krizi. Merkelová odcestuje 11. ledna do Ruska na jednání s ruským prezidentem.

Ruská prezidentská kancelář uvedla, že ruský prezident a německá kancléřka budou hovořit také o současném vývoji na Blízkém východě, situaci v Sýrii, Libyi a na Ukrajině.

Od cíleného zabití íránského generála Kásima Sulejmáního je mezinárodní úsilí o uklidnění situace na Blízkém východě v plném proudu. S kancléřkou pojede do Ruska i spolkový ministr zahraničí Heiko Maas (SPD).

Maas také oznámil konzultace Německa, Francie a Spojeného království o Íránem ohlášeném opuštění jaderné dohody. Rozhovory jsou naplánovány na pondělí. „Nemůžeme přijmout to, co Írán právě oznámil, jen s pokrčením ramen,“ řekl politik SPD na stanici Deutschlandfunk. Po rozhovorech s Íránem a po konzultacích s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii bude přijato rozhodnutí. „Nezjednodušilo se to a mohl by to být první krok k ukončení této dohody, což by byla velká ztráta.“

Německý ministr zahraničí popsal postoj USA k Iráku jako „nepříliš užitečný“. Podle něj je důležité přesvědčit vládu v Bagdádu argumenty, a ne hrozbami. Reagoval tak na výroky Donalda Trumpa, který pohrozil Iráku sankcemi poté, co parlament v Bagdádu vyzval ke stažení zahraničních jednotek ze země. V Iráku jsou rozmístěni i vojáci Bundeswehru.

(Spiegel.de)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner