Merkelová chce znovu kandidovat na kancléřku. Zatím zřejmě testuje reakce

Spolková kancléřka Angela Merkelová (srf.ch)

Spolková kancléřka Angela Merkelová | FOTO: srf.ch

Angela Merkelová bude příští rok znovu kandidovat na německou kancléřku. Televizi CNN to řekl její stranický kolega a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Podobné hlasy se v poslední době množí, Merkelová, která by se o post v čele vlády ucházela již počtvrté, ale zatím nic oficiálně nepotvrdila.

„Bude se ucházet o post kancléřky,“ prohlásil Röttgen ve vysílání CNN. „Je absolutně odhodlaná, ochotná a připravená přispět k posilování mezinárodního liberálního řádu,“ podotkl politik Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Spolková kancléřka, kterou deník The New York Times nedávno označil za poslední zbývající obhájkyni západních liberálních hodnot, je podle Röttgena základním kamenem takového pojetí světa. Není podle něj ale možné spoléhat na jediného člověka. Přispět musí i politici dalších zemí, včetně těch ve Spojených státech.

Vedení CDU zareagovalo na Röttgenova slova prohlášením, že Merkelová své rozhodnutí oznámí, až přijde čas. Pozorovatelé německé politiky mají za to, že se tak může stát na stranickém sjezdu začátkem prosince, ale klidně také až začátkem příštího roku.

Každopádně jen málokdo pochybuje o tom, že žena, která v čele Německa stojí už 11 let, se bude ucházet o další funkční období. Podle odborníků tomu nasvědčuje například její aktivní zapojení do plánování volební kampaně před parlamentními volbami v příštím roce nebo to, že zatím vůbec nenaznačila, že by v prosinci neobhajovala post šéfky CDU. Merkelová totiž vždy zastávala názor, že funkce předsedkyně křesťanských demokratů a kancléřky by měly jít ruku v ruce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]