Merkelová kritizovala Rusko, projev neprošel cenzurou

Eric Drooker

Nejmocnější žena světa, německá kancléřka Angela Merkelová, v neděli po setkání s Vladimirem Putinem ostře odsoudila ruskou anexi Krymu. Její vyjádření však oficiální zdroje zcenzurovaly a přímo při tiskové konferenci místní překladatelé zůstali mlčet. O incidentu informovala až stanice Echo Moskvy, která zároveň přinesla celý projev německé političky.

Podle Merkelové se vztahy mezi Ruskem a Německem v poslední době silně ochladily. Důvodem jsou „zločinná a protiprávní anexe Krymu a vojenské akce na Ukrajině“, uvedla kancléřka. Na internetových stránkách ruského prezidenta se však objevila odlišná verze. „Anexe Krymu, která se uskutečnila v rozporu s mezinárodním právem, a vojenské akce na Ukrajině těžce poškodily (rusko-německou) spolupráci,“ zní zkreslený překlad Kremlu.

Nejsilnější kritika Ruska

Merkelová sice vyjádřila svou víru v řešení konfliktu mírovou a diplomatickou cestou, avšak, jak uvádí server Novinky.cz, žádný západní politik nekritizoval Rusko tak, jako Merkelová. Ta se strachuje i o evropský pořádek, který je kvůli krizi na východě Ukrajiny v ohrožení.

Putin věří v rychlou nápravu vztahů

Přestože došlo k několika jednáním v Minsku, která měla zajistit klid zbraní, Merkelová je přesvědčena, že dohody se neplní. Putin i přesto doufá v rychlou nápravu vztahů mezi oběma zeměmi. „O co rychleji přestanou tyto problémy negativně ovlivňovat vzájemné vztahy, o to lépe,“ vyslovil se Putin na tiskové konferenci.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner