Merkelová: Na tento čin nezapomeneme. Nechceme ale žít se strachem ze zla

Angela Merkelová (ČTK)

Angela Merkelová | FOTO: ČTK

Spolková kancléřka Angela Merkelová promluvila na tiskové konferenci po útoku v Berlíně, při kterém zemřelo 12 lidí. Přiznala, že se jednalo o teroristický čin, sdělila však, že Německo nepodlehne strachu a nenechá se připravit o svůj život a o své svobody.

“Stejně jako miliony lidí jsou otřesena z toho, co se včera večer stalo,” uvedla kancléřka. Podle ní jde o nepochopitelný čin, kvůli kterému dvanáct lidí zemřelo a dalších padesát je zraněno. “V těchto hodinách myslím především na tyto lidi,” řekla Merkelová s tím, že by byla ráda, aby věděli, že celá země se za ně modlí. Poděkovala také všem záchranným složkám, které se podílely na včerejší akci.

Útok v Berlíně (Twitter)

“Tento čin bude potrestán přesně podle našich zákonů,” sdělila Merkelová. Podle ní je nutné vycházet z toho, že se jedná o teroristický čin. “Bylo by pro nás velmi těžké, kdyby se ukázalo, že se na tomto činu podílel člověk, který v Německu požádal o ochranu a azyl.” Kancléřka je ve stálém kontaktu s prezidentem, ministrem vnitra i se starostou Berlína.

“Miliony lidí – a já také – se ptáme, jak můžeme žít s tím, že na vánočním trhu, na místě, kde oslavujeme život, dojde k vraždě, která přinese smrt tolika lidem,” řekla Merkelová. “Nemůžeme a nechceme žít s tím, že na toto vše zapomeneme a přestaneme se scházet na vánočních trzích s přáteli a s rodinou. Nechceme žít se strachem ze zla, i když je to v těchto hodinách velmi těžké,” doplnila. Merkelová uvedla, že najdeme cesto ke společnému, otevřenému a svobodnému životu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články