Merkelová: Na tento čin nezapomeneme. Nechceme ale žít se strachem ze zla

ČTK

Angela Merkelová | FOTO: ČTK

Spolková kancléřka Angela Merkelová promluvila na tiskové konferenci po útoku v Berlíně, při kterém zemřelo 12 lidí. Přiznala, že se jednalo o teroristický čin, sdělila však, že Německo nepodlehne strachu a nenechá se připravit o svůj život a o své svobody.

„Stejně jako miliony lidí jsou otřesena z toho, co se včera večer stalo,“ uvedla kancléřka. Podle ní jde o nepochopitelný čin, kvůli kterému dvanáct lidí zemřelo a dalších padesát je zraněno. „V těchto hodinách myslím především na tyto lidi,“ řekla Merkelová s tím, že by byla ráda, aby věděli, že celá země se za ně modlí. Poděkovala také všem záchranným složkám, které se podílely na včerejší akci.

Twitter

„Tento čin bude potrestán přesně podle našich zákonů,“ sdělila Merkelová. Podle ní je nutné vycházet z toho, že se jedná o teroristický čin. „Bylo by pro nás velmi těžké, kdyby se ukázalo, že se na tomto činu podílel člověk, který v Německu požádal o ochranu a azyl.“ Kancléřka je ve stálém kontaktu s prezidentem, ministrem vnitra i se starostou Berlína.

„Miliony lidí – a já také – se ptáme, jak můžeme žít s tím, že na vánočním trhu, na místě, kde oslavujeme život, dojde k vraždě, která přinese smrt tolika lidem,“ řekla Merkelová. „Nemůžeme a nechceme žít s tím, že na toto vše zapomeneme a přestaneme se scházet na vánočních trzích s přáteli a s rodinou. Nechceme žít se strachem ze zla, i když je to v těchto hodinách velmi těžké,“ doplnila. Merkelová uvedla, že najdeme cesto ke společnému, otevřenému a svobodnému životu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner