Merkelová nabídla Trumpovi úzkou spolupráci, jiní němečtí politici hovoří o černém dni

Spolková kancléřka Angela Merkelová (srf.ch)

Spolková kancléřka Angela Merkelová | FOTO: srf.ch

Německá kancléřka Angela Merkelová nabídla dnes příštímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi úzkou spolupráci. Mimo Evropskou unii nemá Německo se žádnou zemí tak hluboký vztah jako se Spojenými státy, uvedla na tiskové konferenci v Berlíně. Spojenectví s USA je podle ní základem německé zahraniční politiky.

„Německo a Ameriku spojují hodnoty demokracie, svobody, respektu k právu a důstojnosti člověka bez ohledu na jeho původ, barvu pleti, náboženství, pohlaví, sexuální orientaci nebo politické přesvědčení. Na základě těchto hodnot nabízím příštímu prezidentovi Spojených států amerických Donaldu Trumpovi úzkou spolupráci,“ uvedla německá kancléřka.

Právě sladění spolupráce s hodnotami, které obě země spojují, si všímají němečtí komentátoři. Merkelová je podle nich zdůraznila proto, že se Trump ve volební kampani ostře vymezoval vůči některým menšinám nebo politickým oponentům. Předvolební kampaň podle šéfky německé vlády poznamenala někdy těžko snesitelná konfrontace.

Merkelová, která podle svých slov výsledek hlasování sledovala s napětím, také podotkla, že s sebou úřad amerického prezidenta nese zodpovědnost, která je cítit skoro všude na světě. „Američanky a Američané se rozhodli, že ji příští čtyři roky ponese Donald Trump,“ konstatovala. Příštímu republikánskému prezidentovi, který nečekaně porazil demokratku Hillary Clintonovou, pogratulovala.

Návrat ke starým špatným časům?

O obrovském šoku, černém dni nejen pro Spojené státy nebo posílení populistů hovoří po úspěchu Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách jiní němečtí politici. Spolkový vicekancléř a předseda koaliční sociální demokracie Sigmar Gabriel označil Trumpa za představitele nové autoritářské a šovinistické internacionály. Americký politik podle něj chce „návrat ke starým špatným časům“. Gabriel ho vnímá jako varování pro německou politiku, která se musí změnit, pokud chce čelit autoritářskému hnutí.

„Výsledek je jiný, než si většina lidí v Německu přála, ale samozřejmě ho musíme přijmout a přijímáme ho,“ komentoval Trumpovo zvolení německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier (SPD). „Myslím, že se musíme připravit na to, že americká zahraniční politika pro nás nyní bude méně předvídatelná,“ poznamenal muž, který během volební kampaně Trumpa označil za kazatele nenávisti. Zdůraznil význam transatlantické vazby a vyjádřil přesvědčení, že by Německo mělo zůstat místem rozumné politiky.

Jako první z německých členů vlády se k americkému hlasování ještě těsně před potvrzením Trumpova vítězství vyjádřila ministryně obrany Ursula von der Leyenová (CDU), která hovořila o velkém šoku. S Trumpovou administrativou se podle ní bude Německo snažit brzy navázat kontakty. Očekává také vzájemné diskuse o fungování Severoatlantické aliance, řekla veřejnoprávní televizi ARD.

„Jsem přesvědčena, že Donald Trump ví, že to nebyla volba pro něj, jako spíše volba proti Washingtonu, proti establishmentu,“ podotkla von der Leyenová.

„Svět nezanikne, jen bude ještě šílenější,“ napsal v reakci ministr spravedlnosti a sociální demokrat Heiko Maas.

Trumpovo „grandiózní vítězství“ oslavují populisté z AfD

O šoku mluví i šéf poslanců strany Levice Dietmar Bartsch. „Černý den nejen pro Spojené státy,“ napsal na twitteru s tím, že Trump vyhrál duel ve vrhání špíny. Předseda Zelených Cem Özdemir vnímá výsledek hlasování jako vodu na mlýn populistům.

Za hlas vzteku označil příštího amerického prezidenta křesťanský demokrat Norbert Röttgen, který vede zahraniční výbor Spolkového sněmu. „Je to více než zklamání, je to také šok,“ řekl veřejnoprávní televizi ZDF. Někteří politici připomínají, že vítězství Trumpa přišlo přesně na výročí pádu berlínské zdi v roce 1989.

„Donald Trump bude prezidentem USA. Bůh chraň Ameriku! Přicházejí divoké časy. Musíme zachovat chladnou hlavu,“ napsal v reakci na výsledek amerických voleb na twitteru předseda poslaneckého klubu vládní sociální demokracie Thomas Oppermann.

Srdečně ke „grandióznímu vítězství“ naopak příštímu americkému prezidentovi blahopřála Alternativa pro Německo, která se staví kriticky k Evropské unii a migraci. „Establishment musí pochopit, že není možné dlouhodobě vládnout bez ohledu na lid,“ uvedl v prohlášení předseda strany Jörg Meuthen, podle něhož Trump stejně jako AfD dokázal reagovat na skutečné starosti občanů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]