Merkelová požádala Němce, aby ven chodili sami nebo maximálně ve dvou

Printscreen ZDF

Držte si odstup 1,5, raději ale 2 metry, vyzvala Angela Merkelová | FOTO: Printscreen ZDF

Německá kancléřka Angela Merkelová ohlásila po jednání se zemskými ministerskými předsedy nová omezení k prevenci šíření epidemie. „Nemáme vakcínu, šíření nákazy můžeme snížit jen omezením veřejného života a sociálních kontaktů,“ zdůraznila v neděli vpodvečer Angela Merkelová. Poděkovala všem, kdo se dosavadními omezeními řídili, a připomněla, že jde o lidské životy.

Merkelová důrazně vyzvala k omezení kontaktů, k lidem je na veřejnosti povoleno se přibližovat nejvýše na 1,5 metru, raději ale na dva metry. Odstup je podle Merkelové v boji s koronavirem naprosto klíčový. „Je důležité získat čas v boji s koronavirem. Také ve federálním systému má jednotná regule smysl,“ poznamenala s tím, že nejde o „jen tak nějaká“ doporučení, nýbrž o pravidla, která mají všichni dodržovat. „Ukažte rozum a srdce,“ apelovala kancléřka.

Ven mohou lidé v Německu vycházet buď sami, nebo nanejvýš s jednou další osobou nepocházející ze společné domácnosti. Ve větším počtu může vyrazit pouze rodina či lidé žijící ve společné domácnosti.

Za neakceptovatelné označila kancléřka jakékoli oslavy na veřejnosti i doma (tam s výjimkou rodinných) a varovala, že policie bude ve střehu. Zavřené zůstávají restaurace s výjimkou podniků připravujících pokrmy pro rozvoz. Mimo provoz budou nadále také kadeřnictví, masážní salóny a podobné provozy s výjimkou lékařských ordinací.

Továrny musejí dodržovat zpřísněné zásady hygieny.

„Jde o pravidla, která musíme v našem zájmu dodržovat,“ zdůraznila Merkelová a pohrozila kontrolami i pokutami. Ty, kdo dosavadní nařízení porušovali, vyzvala k jejich respektování. Opatření jsou vyhlášena nejméně na dva týdny.

Kancléřka na závěr zmínila, že i její život se za stávající krize výrazně změnil. „Odřekla jsem většinu schůzek, můj pracovní den sestává z videokonferencí,“ poznamenala.

Toto závěrečné prohlášení má nečekané opodstatnění. Angela Merkelová totiž sama musí do domácí karantény. V pátek byla u lékaře, který byl mezitím pozitivně testován na nákazu novým typem koronaviru, uvedl mluvčí spolkové vlády Steffen Seibert. Po nedělní tiskové konferenci byla kancléřka informována, že lékař, u něhož byla v pátek na preventivním očkování proti pneumokoku, je sám nakažen koronavirem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner