Metnar se mýlil, 10 miliard se armádě zatím vracet nebude. Další úlitba vlády komunistům?

Náčelník generálního štábu Aleš Opata, ministr obrany Lubomír Metnar a premiér Andrej Babiš  (ČTK)

Náčelník generálního štábu Aleš Opata, ministr obrany Lubomír Metnar a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Podivná šaráda kolem schvalování letošního státního rozpočtu nekončí. KSČM ho podpořila pod podmínkou, že se přesune 10 miliard korun určených armádě do rozpočtové rezervy. Ministr obrany Lubomír Metnar sliboval, že se začátkem ledna vrátí zpět, to se však nestane.

Horská bouda nad Pecí pod Sněžkou (FB)

Premiér Andrej Babiš oznámil v nedělní Partii, že 10 miliard, o které vládní koalice ANO, ČSSD a KSČM obrala armádu při tahanicích kolem státního rozpočtu, se do resortu obrany zatím vracet nebude. Přesun těchto peněz vyčleněných na armádní modernizační projekty byl „nepřekročitelnou“ podmínkou Kremlem navigovaných komunistů.

Babiš: komunistům neustoupím

Vláda přitom do poslední chvíle vylučovala, že komunistům ustoupí. „Nepřistoupím na to. Naši vojáci byli a jsou naprosto klíčoví pro boj s epidemií a v dnešním nestabilním světě potřebujeme špičkovou techniku. To je investice do naší bezpečnosti,“ ujišťoval Babiš před klíčovým jednáním o rozpočtu ve sněmovně v polovině prosince.

Nakonec vláda couvla a na požadavky KSČM přistoupila. Premiér svedl svůj další názorový veletoč na opozici, která prý nechtěla podpořit státní rozpočet ministryně financí Aleny Schillerové se schodkem 320 miliard korun. Jako by to byla její povinnost, když se na jeho sestavení nijak nepodílela a je zcela postavený na vodě.

Celý manévr s úlitbou komunistům zapůsobil jako nepovedená fraška. Vláda v čele s premiérem Babišem totiž vzápětí ujišťovala, že spojenecké závazky nejsou ohroženy a peníze určené armádě se z rozpočtové rezervy začátkem letošního roku přesunou zpět. Komunisté však žádnou takovou dohodu nepotvrdili a toto oznámení je zaskočilo.

Šéf KSČM Vojtěch Filip vyslovil obavy, že armáda použije tyto peníze na nákup vojenské techniky. Tvrdí sice, že komunisté nebudou proti návratu 10 miliard armádě, ale v jiné struktuře a v jiném čase, jelikož je původně chtěli vyčlenit na boj s koronavirem.

Metnar: na pořadu vlády 4. ledna

Babiš nyní vetoval slib vlády ministru Metnarovi. Ten ujišťoval, že vrácení 10 miliard do rozpočtu obrany kabinet projedná už na svém prvním novoročním zasedání dne 4. ledna. To nyní padá, což premiér odůvodňoval, že ministerstvo financí ještě nemá údaje o tom, kolik utratily jednotlivé resorty za minulý rok. To vláda nevěděla dřív? Avizovaný přesun peněz z rozpočtové rezervy se tak odsouvá.

Pokračující žonglování s armádním rozpočtem vyvolává pochybnosti. Leccos naznačuje pochvala Babišova názorového veletoče Vojtěchem Filipem, podle něhož by byl tento krok podrazem vlády sama na sebe.

„Myslím, že to je logická úvaha v situaci, kdy roste nárůst nakažených. Vláda bude ráda, když bude moci tu desetimiliardovou rezervu použít právě na pandemii,“ komentoval šéf KSČM odsunutí rozhodování o užití deseti miliard.

Kam půjde deset miliard?

Jelikož obraty premiéra Babiše, kdy dnes neplatí, co sliboval včera, jsou už standardní výbavou jeho počínání a nikoho nepřekvapí, do svízelné situace se dostává ministr obrany Lubomír Metnar. Co když tyto dříve či později vrácené peníze nepůjdou na původní účel?

Eric Drooker

Metnar přitom v listopadu pohrozil rezignací. „Dojde-li ke škrtům v rozpočtu ministerstva obrany a dojde-li k těm katastrofálním dopadům, jsem připraven vyvodit osobní odpovědnost. Jsem člověk, který drží slovo,“ řekl tehdy Blesku.

Záměr komunistů snižovat armádní rozpočet v té době důrazně odmítl i náčelník generálního štábu Aleš Opata. „Poslední pokus sebrat armádě deset miliard je přímý útok na bezpečnost země,“ uvedl na sociálních sítích. Varoval, že bez modernizace armády se Česko stane „černým pasažérem a trapným vyžírkou v NATO“, se kterým sdílí společnou obranu.

Metnar slovo nedodržel, nerezignoval, a po schválení rozpočtu společně s komunisty řekl České televizi, že „počítá s tím, že se deset miliard do rozpočtu obrany začátkem roku vrátí“. To se nestane. Komunisté diktují vládě proti národním zájmům a Metnar se stále tváří, že se nic neděje.

Nejde přitom jen o zdržovací taktiku, zatímco se v zákulisí vyjednává, že tyto peníze nakonec nepůjdou na modernizaci vojenské techniky, což vadí KSČM? Co potom udělá ministr obrany? Nejspíš nic. Držet slovo a plnit sliby je u Babišovy vlády zbytečný luxus.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články