Metody výslechu Josefa Toufara by měl zažít i komunista Kojzar

Bývalý komentátor Rudého práva, dnes Haló novin, Jaroslav Kojzar (FB)

Bývalý komentátor Rudého práva, dnes Haló novin, Jaroslav Kojzar | FOTO: FB

Ve slušné společnosti existuje několik zvyků. Jedním z nich je, že komunistický plátek Haló noviny si nezaslouží, aby ho někdo četl. Když však bolševik Jaroslav Kojzar zlehčuje brutální vraždu nevinného kněze Josefa Toufara, je třeba se ozvat. „To, že výslechy, které následovaly, nebyly pro něj jednoduché, chápu,“ píše Kojzar o tom, co následovalo poté, co estébáci odvezli Josefa Toufara z Číhoště a několik týdnů ho mučili, dokud ho neumlátili.

Nebyly jednoduché. Výslechy, při kterých sadistický estébák Mácha dokázal mlátit do nevinného a bezbranného kněze i několik hodin. Tomu se u komunistů říká výslech, který není jednoduchý. Kojzar zároveň lituje toho, že kněz zemřel především kvůli tomu, že to muselo být těžké pro Máchu a další zločince z StB. „To, že kněz zemřel měsíc po zatčení, musilo být pro vyšetřovatele nepříjemné. Mohly tak vzniknou báje a legendy, a také vznikly,“ píše Kojzar.

Kojzar vědomě manipuluje. Josef Toufar zemřel měsíc po zatčení. Ale celý ten měsíc prožil zavřený v promrzlé cele ve Valdicích jen s přestávkami na mučení. Josef Toufar měsíc trpěl. Měsíc ho sadista Mácha mlátil, až ho dobil do stavu, kdy se kněz nemohl sám pohybovat, nemohl ani sedět a měl potíže mluvit. Byl na pokraji smrti. V té chvíli se bolševici báli, že nepřežije do chystaného totálně zmanipulovaného monstrprocesu. Proto ho převezli do sanatoria, kde byl okamžitě operován. Jeden ze zasahujících lékařů při vyšetřování Toufarovy smrti v roce 1968 jasně řekl, že estébáci kněze ubili k smrti. „Při operaci Josefa Toufara jsem tehdy asistoval. Dělali jsme všechno, co bylo v lidských silách, ale toho člověka nebylo možno zachránit. Byl neobyčejně surovým způsobem utlučen k smrti. Řekl bych – jasná vražda!“ prohlásil lékař František Mauer.

Článek bolševika Kojzara o Josefu Toufarovi, mimo jiné autora textu „Zaprodanci a samozvanci“ špinící Chartu 77, je prolezlý lží, manipuluje s fakty, dokázané a doložené skutečnosti znevěrohodňuje a zpochybňuje. Absolutně nejskandálnější je ale jeho zlehčování výslechů a přístupu estébáků k Josefu Toufarovi. Nešlo o nic jiného než o mimořádně kruté mučení a ubití k smrti. Pokud tohle soudruh Kojzar nechápe, měl by ty „výslechy, které nebyly jednoduché“, zažít na vlastní kůži.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články