Metody vystupovačů z Unie: lhát, škodit a zmizet před následky. Nejlépe někam do EU

Nigel Farage. (Twitter/F24)

Nigel Farage. | FOTO: Twitter/F24

Politický šarlatán a jeden z hlavních strůjců současné brexitové pohromy je odhodlán v díle zkázy pokračovat.

Britský politik Nigel Farage oznámil, že v případě, že se bude Spojené království v květnu účastnit voleb do Evropského parlamentu, bude kandidovat. Šanci možná bude mít. Premiérka Theresa Mayová minulý týden požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o odklad brexitu do 30. června. Kdyby na to summit EU přistoupil, museli by Britové volit europoslance.

„Do voleb půjdu s novou probrexitovou stranou, a pokud se mě zeptáte, jestli mám z toho radost, musím říct, že ne. Myslel jsem si, že brexit už je vybojovaný. Ale nechci jen přihlížet, jak chtějí britští politici rozhodnutí občanů zvrátit,“ prohlásil bývalý předseda strany UKIP Farage v televizi Sky News.

V běžné řeči by se řeklo, že je splachovací, teflonový, má hroší kůži. Dala by se na něj použít parafráze starého vtipu, co se původně říkal o komunistech. „Co se stane s brexiťákem v epicentru jaderného výbuchu? Nic, změní se v radioaktivní prach a škodí dál.“

Pár hodin po referendu o brexitu Farage přiznal, že o jednom z hlavních argumentů, který na lidi zřejmě zapůsobil, lhal. Po celé zemi v rámci kampaně jezdily červené autobusy s plakáty: „Každý týden posíláme 350 milionů liber EU, pojďme je radši dát Národní zdravotní službě (NHS).“ Moderátorům pořadu televize ITV „Good Morning Britain“, pak najednou řekl, že to nemůže zaručit a že byla chyba něco takového slibovat. Jak by to asi působilo, kdyby takhle mluvil během kampaně? Ono se toho lidem namluvilo a zatajilo víc.

Farage tehdy zkritizoval i slavný fotbalový brankář Petr Čech, jehož se to týkalo, když byl  v anglickém Arsenalu: „Vypadá to, že největší rozhodnutí v historii země bylo založeno na falešné kampani a lžích.“

Hrdý boj za britskou suverenitu Farage doplnil tím, že jeho dvě děti mají nejen britské, ale také německé pasy, takže po Brexitu by na ně důsledky vytoužené suverenity nedopadly. Jiní takoví bojovníci zase přesouvají své podnikání z Británie do cizích zemí, aby se jim s Unií lépe obchodovalo.

Můžeme mu teď věřit, že by ze své případné další politické dráhy v europarlamentu neměl radost? Ale kdepak, měl by jistě radost neutuchající. Co by jinak asi tak dělal. Placené je to dobře, jeho programem je destrukce, což umí a doma už u některých lidí nemá dobrou pověst.

U nás se této osobě taky pár lidí podobá. Ty příběhy jsou velmi podobné, protože metody, cíle a charakter těchto lidí je stejný. Lhát, uškodit a zmizet před následky. A samozřejmě si při tom přijít na své.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner