Mezi politiky hnutí ANO zavládlo mlčení, vyšetřování Babiše ve Francii je nezajímá

Pražský lídr Patrik Nacher mezi straníky Babišova ANO. (ČTK)

Pražský lídr Patrik Nacher mezi straníky Babišova ANO. | FOTO: ČTK

V pátek 12. srpna zveřejnil francouzský deník Le Monde zprávu o tom, že Národní finanční prokuratura ve Francii zahájila řízení s Andrejem Babišem. Šéf hnutí ANO je podezřelý z praní špinavých peněz a daňových podvodů při nákupu šestnácti luxusních nemovitostí na francouzské Riviéře, včetně zámečku Château Bigaud. Informace téměř okamžitě zaplnila česká i zahraniční média. Na sociálních sítích politiků hnutí ANO však o kauze bývalého premiéra nepadlo ani slovo. Podívali jsme se proto, jakým tématům se věnovali.

Politici hnutí ANO jsou známí tím, že na sociálních sítích bývají velice aktivní a přidávají běžně i několik komentářů denně. Nejinak tomu bylo i v pátek. Příspěvků na svých twitterových účtech měli mnoho, ani jeden z nich se však netýkal zprávy o tom, že francouzská finanční prokuratura podezřívá jejich předsedu Andreje Babiše z praní špinavých peněz.

Ivan Bartoš (Piráti) (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Andrej Babiš

Na twitteru samotného šéfa hnutí ANO se v pátek objevil komentář místopředsedy poslanecké sněmovny Karla Havlíčka (ANO), který tweetoval o drahých energiích, kvůli kterým údajně končí penzion v Toužimi. Andrej Babiš rovněž sdílel videa předsedkyně poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové, na kterých mluví o vetu prezidenta Miloše Zemana a drahých energiích. Dále Babiš opět sdílel příspěvek Karla Havlíčka, tentokrát o hudbě, následně se objeví ještě příspěvek poslance Aleše Juchelky (ANO) o teplotách v budovách.

Alena Schillerová

Místopředsedkyně hnutí ANO a šéfka poslaneckého klubu ANO uveřejnila na twitteru video, ve kterém hovoří o drahých energiích. Následně sdílí Aleše Juchelku, který v tweetu o předepsaných teplotách ve vytápěných budovách lituje seniory, pokud by se ve stavu nouze musela snížit teplota v bytech a dalších objektech. Dále zveřejnila další videa, ve kterých mluví o tom, že Česká republika bude mít horší rating, o prezidentském vetu zákona o snížení plateb za státní pojištěnce a policejním Ferrari.

Karel Havlíček

„Po 30 letech končí rodinný penzion v Toužimi. Důvod? Vysoké ceny energií. Nám ale přišli majitelé poděkovat za pomoc v době covidu. Škoda, že tato vláda ignoruje podnikatele a nedokáže připravit žádnou podporu. I proto přibývá podobných příběhů. Dnes celý den v Karlovarském kraji,“ tweetoval místopředseda sněmovny a místopředseda hnutí ANO. Následně Havlíček opět kritizuje vládu a přidává tip na koncert. Podle svých slov je velkým fanouškem muziky a sběratelem hudebních nahrávek. Na dotazy či komentáře uživatelů týkající se vyšetřování kauzy Andreje Babiše Havlíček, stejně jako jeho kolegové z hnutí ANO, neodpovídá.

Martin Kolovratník

Poslanec a zastupitel Pardubického kraje sdílel již zmíněný příspěvek Karla Havlíčka o penzionu v Toužimi a drahých energiích. Dále na svůj twitterový účet přidal slova novináře Petra Holce, který zřejmě už neskrývá svou náklonnost k hnutí ANO. V posledním příspěvku se totiž dožaduje, aby spolek Milion chvilek pro demokracii zorganizoval demonstraci proti ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN). Následně Kolovratník sdílel informaci o stavbě lávky na vlakovém nádraží v Pardubicích a příspěvek lídra pražské kandidátky hnutí ANO v Praze Patrika Nachera o setkání u kávy a čerstvého chleba.

Patrik Nacher

Poslanec a zastupitel hlavního města Prahy přidal na svůj twitterový účet „veselé video s kočičkami“ se slovy „ideální na páteční večer“. Komentoval vyhlášku o vytápění a kontrolu jejího dodržování, sdílel veselé video z účtu Footy Humour s hráči stolního tenisu nebo retweetoval poslance Roberta Králíčka (ANO), podle kterého by měl okamžitě rezignovat šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Nacher také zveřejnil fotografie z blíže neurčeného setkání s občany. „Dnes ranní kavárna, káva, čerstvý chleba a debata o rodinném rozpočtu, kde jsou rezervy, kde lze ušetřit, a kde už ne. Příznivci milí, kritici slušní. Děkuji,“ napsal.

Aleš Juchelka

Poslanec kritizoval návrh na snížení teploty v koupelnách domovů seniorů na 20 °C. „Senioři, stejně jako miminka, se koupou standardně vodou o teplotě min. 37 °C,“ napsal Juchelka. Reagoval tak na plán ministerstva průmyslu, které navrhuje, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách budovy vytápěly na nižší teplotu. Cílem je reagovat na případný výpadek dodávek plynu a dosáhnout potřebných úspor. „Naším cílem je mít připraveny legislativní nástroje, které nám pomohou dosáhnout potřebných úspor v případě, že by ruský diktátor Vladimir Putin dále eskaloval svou energetickou válku,“ vysvětloval před pár dny ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články