Vztahy mezi premiérem Babišem a čelnými státními zástupci, kteří si šli donedávna na ruku, se vyostřily. Důvodem je spor o šetření závažných podezření v auditu Evropské komise, oznámené nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem. Premiér se postavil ostře proti a zpochybnil jeho motivaci.
[ctete postid=“254113″ title=“Útoky na auditory Babišovi škodí. Není věrohodným partnerem, jeho vliv se blíží nule“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Babiš-EU-385×230.jpeg“ excerpt=“Dalo se očekávat, že se bude premiér Andrej Babiš proti závěrům auditu Evropské “ permalink=“https://forum24.cz/utoky-na-auditory-babisovi-skodi-neni-verohodnym-partnerem-jeho-vliv-se-blizi-nule/“]254113[/ctete]
V poslední době došlo ke zlomu v dosud harmonických vztazích mezi premiérem Andrejem Babišem a vedením státního zastupitelství. Do této doby se jejich zájmy protínaly v důležitých politických střetech, jako byla policejní reorganizace nebo výměna ředitele GIBS. Šéf ANO může být zároveň žalobcům vděčný, že jej sporná „protikorupční vlna“ v jejich režii vynesla k moci.
Pragmatické spojenectví
Zatímco v policejních řadách proběhly brutální čistky, státní zastupitelství jich zůstalo ušetřeno. To svědčí o neformálně uzavřeném pragmatickém spojenectví, kdy oligarcha v čele vlády, který obvykle neponechává nic náhodě, očekával z druhé strany vstřícný přístup minimálně ke svým kauzám.
Postavil se po bok špiček státního zastupitelství ve válce o policejní reorganizaci a Roberta Šlachtu, o kterého se následně postaral instalací do vedení Celní správy. Využil tohoto spojenectví při likvidaci ředitele GIBS Michala Murína, jehož nahradil povolnější nástupce Radim Dragoun.
Korunové dluhopisy Agrofertu a nezvykle výhodný prodej společnosti Profrost jsou už u ledu. Nic však není dokonalé. Traumatizující kauza Čapí hnízdo proti předpokladům stále pokračuje, ačkoli už měla být podle Babišových představ dávno odložena. To byl ostatně hlavní důvod rezignace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a příchodu vnímavější Marie Benešové.
Závažná podezření
Nyní však jde do tuhého. Výbušný audit Evropské komise, podle jehož závěrů je premiér stále ve střetu zájmů, a současně byly odhaleny podezřelé machinace s evropskými dotacemi ve prospěch Agrofertu, mění situaci.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že i když se jedná o předběžný draft zprávy, která ještě projde oponenturou českých úřadů, bude se jí zabývat.
„Zjištění jsou závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin,“ uvedl. Proto si nechá do konce června zpracovat analýzu auditu a podle toho bude státní zastupitelství postupovat dál. Zeman požaduje přesnější informace o tom, kdo byl za podezřelé smlouvy odpovědný a jak probíhal schvalovací proces.
Nechápu jeho motivaci
Zemanovo prohlášení vyvolalo podrážděnou reakci premiéra Andreje Babiše. „Nechce se mi věřit, že by odborník na úrovni nejvyššího státního zástupce docházel k tak ukvapeným závěrům místo toho, aby počkal na finální verdikt. Touto svou horlivou iniciativou nectí pravidla řádného a spravedlivého procesu,“ rozčiloval se a dodal, že neví, jaká je jeho motivace.
Ačkoli zprávu nečetl, prohlašuje, že je plná lží. Česká republika, která se podle něj stala obětí útoku blíže nespecifikovaných sil, prý nebude na dotacích vracet ani korunu. Podpořili jej všichni členové vlády ANO včetně ministryně spravedlnosti Marie Benešové, která podle svých slov nemá důvod premiérovi nevěřit. Tím jen potvrzuje, proč se octla na svém místě.
Premiér pokračoval v kritice Pavla Zemana v rozhovoru pro Lidové noviny (7. 6. 2019). „Většinou nekomentuji věci státního zastupitelství, ale byl jsem překvapen, že to řekl v situaci, kdy se jedná o předběžný dokument a není známo stanovisko českého státu k němu. Mezitím se ale vytváří atmosféra politického lynče a svolávají se demonstrace,“ stěžuje si.
Jenže „český stát“ dnes představují úředníci přímo podřízení zcela loajálním ministrům hnutí ANO. Proto je nezávislý pohled na zjištěné problémy zcela na místě.
Jinak se ovšem šéf ANO choval po dosud ne zcela objasněném pádu vlády v roce 2013, kdy mu mnohem vypjatější mediální „atmosféra politického lynče“ vyhovovala. Bezprostředně poté koupil deníky vydavatelství Mafra a rozjel předem připravenou volební billboardovou kampaň.
Nelze postupovat jinak
Nejvyšší státní zástupce se ohradil, že nemohl postupovat jinak. „Orgány činné v trestním řízení, konkrétně policie a státní zastupitelství, musí konat vždy, jestliže se dozvědí o podezření z trestného činu,“ opáčil. „Předpokládám, že i když je zpráva předběžná, není podvrhem a neobsahuje lživé údaje.“
Stejného názoru jsou zástupci právnické obce, kteří nejsou napojení na současnou mocenskou strukturu. „Není to překvapivé,“ tvrdí advokát Jan Vučka. „Není důležité, zda jde o finální zprávu či návrh. Důležitá jsou fakta, a ta jsou přesně pojmenovaná a dají se ověřit nezávisle na tom, jaké bude finální znění zprávy.“
Podle místopředsedy Advokátní komory Tomáše Sokola by mohl být kvůli neoprávněnému čerpání dotací spáchán trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku. Týkal by se těch, kdo schvalovali dotační postupy. Současně připadá v úvahu poškození finančních zájmů Evropské unie s vysokou trestní sazbou až 10 let vězení. S touto vidinou rozsáhlého skandálu nelze příliš doufat v objektivitu českých úředníků pod kuratelou Babišových ministrů.
Pavel Zeman politikaří?
Jiného názoru jsou právníci z druhého břehu. Zdeněk Koudelka, napojený na okruh prezidenta Miloše Zemana, nařkl v Mladé frontě DNES (7. 6. 2019) nejvyššího žalobce Pavla Zemana z politikaření a manipulace s trestní odpovědností.
[ctete postid=“253930″ title=“Toman se mýlí. Nálety na české zemědělství předvádějí holdingy, jako je Agrofert“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/06/Toman-nálet-385×230.jpeg“ excerpt=“Přepjatá reakce ministra Tomana na audit Evropské komise dokazuje, že obsahuje velmi “ permalink=“https://forum24.cz/oman-se-myli-nalety-na-ceske-zemedelstvi-predvadeji-holdingy-jako-je-agrofert/“]253930[/ctete]
„Výrok nejvyššího státního zástupce hodnotím jako pokus o trestní řízení na politickou objednávku,“ píše a podivuje se nad tím, že je předmětem Zemanova zájmu zrovna Agrofert. Podezírá ho, že si tak chce zajistit neodvolatelnost.
To je pozoruhodný výklad. Z opačného úhlu pohledu Koudelka požaduje premiérovu nedotknutelnost, ačkoli k závažným závěrům dospělo šetření neutrálních evropských auditorů, které premiér hystericky označuje za součást spiknutí proti své osobě a České republice.
Mezitím se začalo auditem zabývat Vrchní státní zastupitelství v Praze. Tento posun potvrdila Lenka Bradáčová, která nedávno vyjádřila pochybnosti o okolnostech jmenování Marie Benešové. Kauzu už prověřuje i Národní centrála proti organizovanému zločinu. Nejde tedy o izolovaný akt nejvyššího státního zástupce, což je o důvod víc k premiérově nervozitě.
Kdo nejde s námi, jde proti nám
Staré časy, kdy si Andrej Babiš spolupráci s čelnými státními zástupci nemohl vynachválit, jsou pryč. Stejně tak zřejmě končí období pění pajánů na špičky státního zastupitelství v médiích vlastněných Agrofertem, když jejich kooperace vyhovovala zájmům majitele.
Premiér neskrývá svoje zklamání. Zřejmě si představoval, že když mimo jiné umožní státním zástupcům dosadit ředitele GIBS podle jejich gusta, formálně přikrytého výběrovou komisí při Úřadu vlády, půjdou mu na ruku. Četné úniky ze živých spisů do deníků vlastněných Agfrofertem z kauz dozorovaných oběma vrchními státními zastupitelstvími také vykonaly své. Kdo ale jednou vykročí proti němu, stává se jeho protivníkem. Kdo nejde s ním, jde proti němu.
Dnes se takto rozdávají karty premiéra Babiše ve vztahu se státními zástupci, kteří ovšem sami vycítili změnu atmosféry. S výjimkou olomouckého vrchního žalobce Iva Ištvana, který je velmi zadobře s Marií Benešovou.
Přesto je nutná velká obezřetnost. Advokáti v kauze Čapí hnízdo dělají vše pro to, aby jejich klienti unikli obžalobě. Rozhodnout se o nich má v řádu týdnů.