Mezi ruskými generály dochází k vyhroceným konfliktům. Bojí se Putinova hněvu, říká britský ministr

Vladimir Putin (uprostřed) na setkání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu (vlevo) a náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem (vpravo) na cvičení Vostok 2018 (Tisková služba prezidenta Ruské federace / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Vladimir Putin (uprostřed) na setkání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu (vlevo) a náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem (vpravo) na cvičení Vostok 2018 | FOTO: Tisková služba prezidenta Ruské federace / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Špatná atmosféra a ztráta morálky nepanuje v ruské armádě pouze u vojáků, kteří okupují Ukrajinu. Velké rozepře se začaly objevovat i mezi generály a vedoucími důstojníky. Všichni se totiž obávají, aby neúspěch vojenské operace nepadl na jejich hlavu. Začali se proto navzájem obviňovat z amatérského vedení války.

Jak upozornil britský ministr obrany Ben Wallace, řada ruských generálů se obrací proti svým kolegům ve velení. Nechtějí se totiž stát oběťmi nezdařené invaze na Ukrajinu. Podle deníku The Times Wallace řekl, že se vysocí vojenští činitelé navzájem obviňují z dosavadní „katastrofy“ a žijí v hrůze, co se stane, pokud by ruská vojska začala ustupovat.

(Týdeník FORUM)

„Ti, kteří jsou součástí ruského vojenského velení, se vždycky báli o svůj osud,“ prohlásil ministr při vojenském cvičení ve Finsku s tím, že se Putinovi generálové stále více přibližují k frontové linii, aby se pokusili situaci vyřešit. „Dělají to tak, že na vojáky řvou, což obvykle nepřináší nejlepší výsledek,“ myslí si Wallace.

Před několika dny se objevily zprávy o zranění náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova. Vysoce postavený zdroj z ministerstva obrany však tato tvrzení pro deník The Times odmítl a uvedl, že se jednalo o člena jeho doprovodu, nikoli o něj samotného.

Na dotaz, zda byl Gerasimov použit Putinem jako obětní beránek, odpověděl Wallace zcela jasně. „Všichni jsou v pozici obětního beránka. Buďte opatrní, pokud jste něčemu veleli, protože to nemusí být na dlouho,“ vzkázal ministr ruským důstojníkům.

„Putin by byl pošetilý, kdyby obviňoval Gerasimova a ostatní generály z toho, co je převážně politicky, emotivně motivovaná invaze odporující veškeré logice. Je to politické rozhodnutí, nikoli vojenské, a on musí toto rozhodnutí obhájit,“ dodal Ben Wallace s tím, že ruský prezident nemá ve svém okolí nikoho, kdo by ho přesvědčil, aby se vzdal svých plánů na obsazení Ukrajiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články