MF DNES i Lidovky zahájily volební kampaň. Dozvíme se, komu dá Babiš peníze

MF DNES a Lidové noviny - pátek 7. 8. 2020 (archiv)

MF DNES a Lidové noviny - pátek 7. 8. 2020 | FOTO: archiv

Lidové noviny i Mladá fronta DNES patřící do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše přinesly v pátek 7. srpna na hlavní stránce zprávy o tom, kolik dostanou přidáno konkrétní skupiny občanů, a to z rozhodnutí současné vlády. Stalo se tak ve vydáních, která jsou tradičně nejprodávanější z celého týdne, a zároveň necelé dva měsíce před volbami do krajských zastupitelstev a třetiny senátu.

V obou případech byl článkům věnován tzv. otvírák, tedy hlavní článek titulní strany. V Lidových novinách šlo o titulek „Přilepšíme lidem, budou víc utrácet“ pro rozhovor s ministryní financí Alenou Schillerovou od redaktorky Ivany Pečinkové. Interview se týká zrušení superhrubé mzdy a neobsahuje žádnou kritickou otázku.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Redaktorka Eva Pospíšilová 7. srpna napsala článek „Důchodci dostanou navíc 6 tisíc za rok“. Také byl umístěn na titulní straně a pokračoval na str. 2. Z podtitulku už je jasné, co si má čtenář myslet: „Babiš chce seniorům přidat až 500 korun měsíčně, koaliční partneři souhlasí.“ Na titulní straně nenajdeme žádný kritický názor na popsaný plán, v další části je kritický pouze zástupce STAN Petr Gazdík a částečně ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ač je v článku uvedeno: „Koaliční partner ČSSD i KSČM, která vládu toleruje, s tím souhlasí, zjistila MF DNES.“

Pro srovnání – MF DNES vůbec neinformovala o rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana dál se nezabývat Babišovým střetem zájmů kvůli vlastnictví médií. Šlo o kauzu přestupku, který řešil obecní úřad v Černošicích, poté Středočeský kraj. Nejvyšší státní zastupitelství uvedlo, že Babiš je ve střetu zájmů a má rozhodující vliv na holding Agrofert. Lidové noviny o celé věci krátce napsaly 5. srpna (zpráva převzatá z agentury ČTK).

„Po prostudování všech relevantních podkladů lze dospět k závěru, že obviněný z pozice zakladatele a obmyšleného svěřenského fondu a na podkladě pravidel fungování svěřenského fondu v jeho Statutu disponuje prostředky, díky nimž fakticky a nepřímo (prostřednictvím svěřenského správce a Rady protektorů) vykonává v obchodních korporacích provozující média rozhodující vliv. (…) Rozhodnutí správního orgánu je nesprávné,“ stojí v dokumentu ze 17. července, který podepsal Zemanův podřízený, státní zástupce Zdeněk Snášel. O dokumentu informoval server Neovlivní.cz.

Články v Lidových novinách a MF DNES sledujeme v rámci projektu Analýza fungování médií patřících do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše podporovaného Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]