MF DNES: pravda o Agrofertu, pravda od Babiše a 17. listopad

MF DNES (archiv)

MF DNES | FOTO: archiv

Čtvrteční vydání MF DNES ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše má velmi pozoruhodný obsah. Jedná se o číslo, v němž má být příloha k 17. listopadu 1989 (čtvrteční magazín), ve skutečnosti se v něm ale nachází několik sdělení o pravdě. O pravdě od těch, s nimiž tyto noviny prý nemají vůbec nic společného.

V MF DNES je za prvé vložena speciální příloha nazvaná Pravda o Agrofertu, tedy inzertní příloha holdingu, do kterého vydavatelství Mafra patří. Naprosto fascinující reklamní kampaň má čtrnáct stran, na nichž je možné si přečíst o tom, jak je holding premiéra Babiše skvělý. Jmenujme několik sdělení, která stojí za pozornost.

  1. Agrofert prý nežije z dotací –holding v roce 2018 získal podle serveru iRozhlas.cz na dotacích 1,8 miliardy korun. Největší část jsou dotace na zemědělské plochy a zvířata, dále jsou tu ale investiční dotace, jejichž vyplácení pozastavila Evropská unie. Kvůli tomu bylo 170 milionů korun vyplaceno ze státního rozpočtu, mj. na toastovou linku Penam pro Pekárnu Zelená Louka.
  2. „Jsme čeští patrioti. Zachraňujeme české firmy a značky,“ sděluje v MF DNES Agrofert. Na obrázku jsou například Kostelecké uzeniny. Připomeňme si proto, jak Agrofert tuto firmu získal, což zmapoval například Deník Referendum. Bývalý šéf Kosteleckých uzenin Jan Boček, který před časem zemřel, vedl velmi úspěšnou firmu s kvalitními produkty. Pak v roce 2003 přišel Babiš, koupil 34 procent akcií a společnost získala nový úvěr u Citibank. A právě tato banka po čase sdělila, že bude Kostelecké uzeniny nadále úvěrovat jen v tom případě, že budou mít jediného majitele. Kdo se jím stal, je nasnadě.
  3. Agrofert tvrdí, že vyrábí kvalitní potraviny. O těch si více můžete přečíst zde. Ať jsou to nekvalitní uzeniny, ryby plné vody, bezmasé špekáčky… Slavná jsou kuřata z Vodňan a vůbec často zkažená masa.
  4. Asi nejlepší je sdělení, že se Agrofert k půdě chová s úctou. To si připomínáme každé jaro, když naše země zežloutne a pole jsou ničena nekonečným množstvím řepky. Úcta se ale projevuje i v konkurenčním boji. Agrofert například zničil herbicidem pole sedláka Bohumíra Rady, jehož Agro Jevišovice taktéž nepřátelsky převzal. Soudy se táhnou doposud.
  5. Co v přehledu chybí? Zejména noviny. V těch je sice leták vložen, ale to je tak všechno. O mediální síle Agrofertu, která se projevuje například tím, že má v tisku z Mafry neustálou reklamu, se tu nemluví. A je to škoda, protože noviny zničil Andrej Babiš úplně stejně jako Kostelecké uzeniny.

Aby toho nebylo málo, v MF DNES věnované výročí, kdy naše země získala svobodu a demokracii, je ještě jeden inzerát, a to hned na titulní straně. Je to inzerát na facebookový profil Andreje Babiše, který dle sdělení přímo v inzerátu zadalo hnutí ANO. Stojí v něm, že se v týdenních hlášeních dočteme pravdu přímo od něj. Škoda že se vydavatel nezabývá tím, zda je reklama v jeho novinách zavádějící. Pravdu totiž hlášení premiéra obsahují jen málokdy, a navíc je vůbec nepíše on, což i veřejně deklaroval.

Doufejme, že Agrofert své vlastní společnosti Mafra zaplatil za inzerci obvyklou cenu. A že totéž udělalo i hnutí ANO. Tohle slavnostní vydání MF DNES ilustruje zrůdnost Babišova systému a jeho kumulace ekonomické, politické a mediální moci opravdu dokonale.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]