Mf Dnes má senzaci o romské herečce, co prý neplatí nájem

Eric Drooker

Jako opravdu hodně nechutné déjà vu působí článek na titulní straně Mf Dnes o tom, že oceněná romská hvězda Klaudia Dudová (cena za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli ve filmu Petra Václava Cesta ven) dluží za pronájem bytu. Podle majitele bytu má herečka zaplatit téměř 26 000 Kč za nájem a služby. V textu se dále dočteme, že v bytě „podle všeho bydlí matka Klaudie Dudové a její druh, kteří vše slíbili uhradit, ale dosud tak neučinili. Mf Dnes ovšem z této vody uvařila senzaci na hlavní straně. Nevídáno neslýcháno. K životu hvězd patří kromě jiného schopnost vzbuzovat emoce. Ta se ovšem často nesejde se schopností udržovat vyrovnaný rozpočet. Přesto hlavní seriózní listy neplní zprávy na první straně o tom, že držitel stejného ocenění, jako má Klaudia, má stejné potíže, řádově pouze asi jen čtyřicetkrát vyšší. Nepíše se to, nepsalo a asi ani psát nebude. Od toho je bulvár, který se informacemi tohoto typu živí. Co je ovšem donebevolající, je označení „romská herečka“. Romská herečka – to zní skoro jako židovský lékař.

Babiš? Už se ničemu nedivíme

Hned nad informací o romské herečce se skví článek s titulkem „Přes ČT se praly peníze“. V době, kdy veřejnoprávní televize zápasí o uchování svého veřejnoprávního charakteru, který jí kromě jiného zaručuje svobodu volně točit reportáže o Andreji Babišovi a jeho podnikání, to působí jako cílený protiútok vůči novinářům.
Ještě horší je, že žijeme ve společnosti, kde pomatení žháři útočí na romské rodiny a jejich děti. Proto je úplně neuvěřitelné, že něco takového publikuje na úvodní straně serózní list. A ještě neuvěřitelnější je, že jeho majitelem je vicepremiér vlády a ministr financí. Jenže když víme, kdo to je a odkud přišel, a známe jeho hanlivá vyjádření o Vietnamcích, nemůžeme se tomu zas až tak divit. Andrej Babiš přece nebude hájit svobodu novinářů vyjadřovat své názory, stejně jako se nezastane nikoho, kdo je jiného etnika než on. To nepatří k jeho výbavě. Nikdy to nedělal a nikdy to zřejmě ani dělat nebude. Nejspíš proto, že se za to nedá nic „kúpiť“.
Samý slušňák
Současná situace v Čechách mnoha lidem připomíná to, co znají z klasické literatury 30. letech. Spořádaní měšťáci pořádají hony na každého, kdo se jen trochu odlišuje – vírou, etnikem, vzděláním, nebo se jim prostě jen nelíbí. Šosáci a měšťáci, kteří jsou asketičtí a čistí, nepijí na rozdíl od nás všech ostatních alkohol, nekouří a ani nikdy nemluví sprostě. Všechny účty mají včas zaplacené a nikdy se nespletli. Právě takoví byli prvními, kdo útočili na Židy, vyháněli sudetské Němce a později vstupovali do komunistické strany, aby mohli zabavovat majetek svým třídním nepřátelům. Čistí lidé, kteří nikdy neřekli jediné sprosté slovo. Dnes vlastní majetek, o němž se romské herečce z Ústí může jen zdát.
Andrej Babiš se netají tím, že pochází z komunistické rodiny. Do KSČ vstoupil prý proto, že to chtěla jeho maminka. Člověk, který po roce 1968 dobrovolně vstoupil do strany, obhajoval okupaci vlastní země a užíval si výhody s tím spojené, je z mravního hlediska tisíckrát morálně problematičtější než mladá matka s dítětem, která svůj byt půjčí rodině a nedohlédne na to, aby uhradili včas nájem. Babiš je ten poslední, kdo by měl někoho ve svém listu veřejně šikanovat. Přesto to dělá. Nejspíš proto, abychom zapomněli na mnohem podstatnější věci.

Redakce Svobodného fóra připojuje aktuální text tiskového prohlášení:

Tiskové prohlášení:

V Praze, 2.4.2015

V reakci na článek  Oceněná hvězda filmu Cesta ven dluží na nájemném, který MF Dnes otiskla 1.4.2015 na titulní straně  a řadu navazujících mediálních výstupů, zasíláme reakci Klaudie Dudové:

„No vlastně mi přetekla Cesta ven do osobního života, a ta postava Žanety se mi lepí na paty. Chtěla jsem pomoct vlastní rodině, a tak jsem pro ně získala byt, protože to s lidmi umím, nejsem tmavá a mnoho lidí ve mně nevidí typickou Romku. A taky v tom možná hrálo roli to, že jsem hrála ve filmu. To bylo ještě před těma cenama. Tak mi ten byt prostě dali. Podepsala jsem smlouvu. Majitel však věděl, že v bytě bydlet nebudu, že v něm bude bydlet máma a její nový přítel. A je pravda, že neplatili. Když jsem se to dozvěděla, snažila jsem se, aby byt platili. Slíbili mi to, jenže neplatili. Takže pak už jsem nevěděla, jak mluvit s mámou a co říct tomu majiteli, co měl právo na svůj nájem. Nabídla jsem mu zaplatit za mámu a jejího přítele ve třech splátkách. To odmítl, že chce vše najednou a nebo nic. Proč nechtěl peníze po třetinách, ale radši na mne zavolal média, nevím. Možná proto, že, jak řekl, jsem prý vyhrála nezaslouženě Českého lva a teď to schytám. Velmi mne mrzí, že opět kolují články o tom, jak se Romové špatně chovají, a že nás zase mohou hodit do jednoho pytle.“

Vyjadřujeme krajní znepokojení nad tím, jakým způsobem se deník, považující se za seriózní, uchýlil bez ověření informací k publikaci senzacechtivého článku, jehož vyznění podporuje rasistické stereotypy zakořeněné v části české společnosti.

S pronajímatelem bytu vstoupí v nadcházejících dnech do kontaktu právní zástupce, jehož prostřednictvím bude celá „kauza“ uzavřena.

Klaudii vyjadřujeme naši plnou podporu a těšíme se na další spolupráci s ní.

Petr Václav, Jan Macola, Miloš Lochman, Karel Chvojka

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]