Jméno hitmakera Michala Davida je poslední dny skloňovanější než mamba zelená či výsledky komunálních voleb. Všichni mají co říct k jeho vyznamenání prezidentem Milošem Zemanem a tyto názory opět rozdělují společnost. A to je právě důvod, proč se prezident rozhodl 28. října ocenit interpreta Nonstopu, Diskopříběhu nebo Poupat.

Je jasné, že se Zeman rozhodl udělit státní vyznamenání Davidovi především kvůli jejich dlouholetému přátelství. Kamarádi mají metál od prezidenta již předem zaručen a nejinak tomu bude i v budoucích letech, pokud Zeman ještě bude ve funkci.

Zároveň je však důležité, aby se hlavě státu podařilo opět rozvířit dění a strhnout veškerou pozornost na svou osobu. Tentokrát před sebe kritikům předhodil Michala Davida. Půlka lidí jásá, že se autorovi spartakiádní hymny konečně dostane náležitého ocenění, druhá část zase nedokáže pochopit, jak může státní vyznamenání dostat člověk, sloužící bez mrknutí oka jakémukoliv režimu.

Za Davida se staví popkulturní „ikony“ v čele s Helenou Vondráčkovou i zpěváci a hudebníci, kteří s autorem nespočtu muzikálů spolupracují, nebo by v budoucnu chtěli. Postavit se proti jeho vyznamenání by totiž pro ně mohlo znamenat pozastavení účasti v Davidových projektech nebo doživotní stopku u lidí, kteří s oblíbeným interpretem návštěvníků vesnických zábav spolupracují. Riskovat ztrátu „kšeftu“ je velmi ošemetné a nikomu se do toho příliš nechce.

Vzniká tak dojem, že umělci stojí za Davidem, tím pádem podporují i Zemanovo rozhodnutí, potažmo přímo Zemana. Nevšímají si však, že se tím stávají užitečnými idioty v prezidentově plánu. Plánu rozeštvat národ, který je díky jeho předešlým činům a výrokům rozdělen již dostatečně.

Existuje spousta lidí, kteří by si medaili zasloužili daleko víc, ale je jasné, že v éře Miloše Zemana nejde o zásluhy vůči státu, ale o zásluhy vůči současnému prezidentovi. Kdo neuznává Zemana, může na ocenění zapomenout. Pokud se nedopatřením stane, že se prezident rozhodne vybrat pro státní vyznamenání i někoho důstojného, ten naštěstí odmítne. Metál od Zemana má totiž pachuť hněvu, zloby a nenávisti, které prezident ztělesňuje.

Je to smutná doba, která se snad v budoucnu bude prezentovat jako nešťastná epizoda našich dějin, kterou jsme si bohužel museli prožít. A vyznamenaní v této době budou bráni jako nutné zlo, které Miloš Zeman napáchal, aby zvýšil svůj podíl na dění ve společnosti.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora