Jakuba Kulhánka, který se stal ministrem zahraničních věcí, nahradil na postu politického náměstka na ministerstvu vnitra někdejší jihomoravský hejtman a volební manažer ČSSD pro loňské krajské a senátní volby Michal Hašek. Chtělo by se říct, že to je překvapení, ale ono to zase takové překvapení není. Naopak je to logické a předvídatelné. Byla jen otázka času, kdy se Hašek po znovuzvolení Jana Hamáčka předsedou sociální demokracie objeví na nějakém významnějším postu.
Někdejší statutární místopředseda České strany sociální demokratické se postupně vrací do různých více či méně významných politických a stranických funkcí a jeho nástup do pozice náměstka ministra vnitra je v procesu jeho návratu určitě významným milníkem.
V druhé polovině března byl Michal Hašek v okrese Brno-venkov zvolen předsedou zdejší ČSSD. Na svém facebookovém profilu při té příležitosti uvedl, že je homo politicus a o politiku se zajímá, i když z té aktivní vrcholové již odešel, a dodal: „Dal jsem si několikaletou pauzu a hodně přemýšlel, o sociální demokracii, o tom, co se povedlo, ale hlavně o chybách, protože ty jsou v politice určující. Stačí jedna, dvě chyby skutečné či virtuální, jste veřejný nepřítel a po letech tvrdé práce končíte. Tak to prostě chodí. Sociální demokracie už několik let zažívá těžké období a bojuje o přežití,“ zdůraznil Hašek.
A pokračoval: „Vloni jsem se rozhodl otestovat, zda mají lidé ještě zájem o moje angažmá ve veřejném životě, a kandidoval jsem v krajských volbách na podle mnohých nevolitelném 18. místě kandidátky ČSSD na jižní Moravě. Uznávám, byl to risk, ale šel jsem do něj. Vyšel a díky preferenčním hlasům jsem se stal jedním ze čtyř sociálně demokratických krajských zastupitelů v Zastupitelstvu Jihomoravského kraje v období 2020–2024.“
V daném čase a podmínkách maximum možného
Bylo jasné, že to nebude dlouho trvat a po tomto opatrném oťukávání terénu přijde něco většího. Předzvěstí toho bylo rovněž Haškovo angažmá coby volebního manažera v loňských krajských volbách. Do této funkce si ho přivedl a prosadil Jan Hamáček a nyní z něj dokonce udělal svého náměstka na vnitru. Tomu se říká vítězné tažení. Michalu Haškovi sázka na předsedu Hamáčka rozhodně vyšla. Přitom krajské volby žádnou výhrou sociální demokracie nebyly. Spíše naopak. Hašek to ale vidí jinak a neváhá vyzdvihovat své zásluhy.
Na svém facebookovém profilu v této souvislosti napsal: „Volebním manažerem ČSSD jsem se stal na konci dubna loňského roku, kdy na centrální kampani nebylo připraveno vůbec nic. Jeden z místopředsedů odpovědný za přípravu voleb se dokonce vzdal této agendy. A v té době to podle čísel vypadalo na totální Waterloo – 5 % jsme měli získat v pouhých 3 krajích ze 13. Připravil jsem volební projekt, který jednomyslně podpořilo předsednictvo ČSSD (po jeho prezentaci zazněl dokonce potlesk a tleskal i Milan Štěch); v něm jsem jako realistický cíl stanovil pro krajské volby vstup do nadpoloviční většiny krajských zastupitelstev. A to se také ČSSD povedlo,“ zdůraznil Hašek.
A doplnil: „Přežila krajské volby a vstoupila do 8 krajských zastupitelstev ze 13, ve 2 nám 5 % těsně uniklo, takže Hašek a jeho tým pomohli zvednout počet krajů se zastupiteli za ČSSD ze 3 na 8. V daném čase a podmínkách maximum možného v kombinaci s covidem, který lidé, země i ČSSD museli řešit. Samozřejmě chápu, že úspěch má mnoho rodičů a neúspěch je sirotek. K výsledku krajských voleb 2020 se hlásím.“
Samozřejmě, jak se říká, pohár může být buď poloprázdný, nebo poloplný. Záleží to na úhlu pohledu. A když si správně nadefinujete své cíle, tak i katastrofický výsledek může být skvělým vítězstvím, protože jste neměli příliš vysoké ambice a podařilo se vám je naplnit. A kromě toho těžko posoudit, jestli dubnová čísla, se kterými Hašek porovnává to, čeho se nakonec podařilo dosáhnout, byla skutečně stanovená realisticky, nebo byla spíše podhodnocená.
Tajemné náznaky a bujná fantazie
V souvislosti s Haškovým zvolením šéfem ČSSD v okrese Brno-venkov jsem v březnu napsal, že Michal Hašek hovoří, jako by chtěl v nadcházejících týdnech znovu kandidovat do vedení sociální demokracie. A dodal jsem: „Ať už se to stane, nebo ne, jisté je, že jeho ambice mít v sociálnědemokratické straně zásadní vliv jsou značné.“
Někdejší hejtman Jihomoravského kraje na to ve svém facebookovém statusu reagoval: „Tajemné náznaky o nějakých možných kandidaturách v příštích týdnech jsou dány zřejmě bujnou fantazii autora. Letos mám jiné priority, zejména dokončení profesních zkoušek, a proto jsem se vzdal i kandidatury do sněmovny.“
Inu, priority jsou priority, přes ně zkrátka nejede vlak. Hašek sice do vedení sociální demokracie nekandidoval, ale ujal se jiné, ještě významnější politické funkce. Dokončení profesních zkoušek má tedy smůlu. I když kdoví, třeba výkon náměstkovské funkce na ministerstvu vnitra bude méně náročný, než by byla ona kandidatura do sněmovny, a půjde s profesními zkouškami skloubit. Jeden nikdy neví.
Svoji bujnou fantazii bych si ovšem s prominutím ponechal. Ostatně na tom, co jsem psal o Michalovi Haškovi v březnu, bych neměnil ani čárku: „Můžeme se jen dohadovat, co všechno nyní po zmíněné osmileté pauze v aktivní vrcholové politice přijde. Něco už víme: bývalý statutární místopředseda sociální demokracie kromě působení v krajském zastupitelstvu a šéfování ČSSD v okrese Brno-venkov úzce spolupracuje s Janem Hamáčkem, který ho loni povolal do funkce volebního manažera. Nyní se dá počítat s tím, že pokud Hamáček svoji funkci stranického předsedy obhájí, znovu posílí i někdejší jihomoravský hejtman Hašek.“