Horáček ke Slavíkům: Ortel je fenomén, který testuje naši svobodu slova

Michal Horáček (ČTK)

Michal Horáček | FOTO: ČTK

Ostrá kritika výsledků Českého slavíka, ze kterého si dvě ocenění odnesla kontroverzní skupina Ortel, je podle Michala Horáčka přehnaná. Texty plzeňské skupiny, jež bývají označovány za xenofobní, podle populárního textaře neporušují zákon, a proto není důvod jakkoliv kapelu omezovat. To by prý znamenalo útok na svobodu slova, kterou je třeba si chránit. Současně Horáček uznává, že pokud má píseň na internetu přes dva miliony zhlédnutí, je do jisté míry fenoménem, stejně jako její interpret.

Nezákonný text by někdo asi žaloval

Horáček si myslí, že není třeba Ortel brát jako nebezpečnou skupinu. Pokud by tomu tak bylo, někdo by prý přeci proti její tvorbě zasáhl. „Nejsem odborníkem na skupinu Ortel, takže nevím, jakých se dopouštějí věcí, nicméně vím, že neoficiální hymnou Dělnické strany sociální spravedlnosti je jejich píseň Mešita,“ řekl Horáček v rozhovoru pro DVTV. „Ta píseň, když se na to tak podívám, porušuje to nějaký zákon, ptám se? Myslím si, že ne. Ostatně, kdyby porušovala, tak by se stalo to, že by někdo podal žalobu,“ je přesvědčen známý textař.

Jan Kraus  (ČTK)

Svoboda slova je velká hodnota

Přestože sám není přívržencem podobných textů, které zavánějí xenofobií, rasismem nebo šířením jakékoliv nenávisti, obává se Horaček mnohem horší situace, která by mohla nastat. „Je to věc, která se mně nelíbí, připadá mi hloupá, na druhé straně by mi připadalo mnohem hloupější, kdybychom to nedovolili,“ vysvětluje autor desítek populárních písní. „Svoboda slova, kterou mi tady všichni vzýváme, to je velká hodnota. A začíná tam, kde připustíme šíření něčeho, co se nám vůbec nelíbí. Tam se to testuje,“ tvrdí Horáček.

Proč nikdo neprotestoval na Slavících?

Textaře a spisovatele také překvapuje, jak reagovalo publikum na Slavíkovi. Pokud by šlo o tak závadnou věc, měli se proti tomu prý čeští umělci v sále vymezit hned tam. „Pokud je Ortel tak pobuřující a nebezpečný, tak bych očekával, že někdo zapíská. Přece není povoleno v divadelních sálech nebo kdekoliv, kde se vnímá hudba, jenom tleskat,“ diví se Horáček. „Jestli to má být takový problém, tak proč tedy ti lidé nezapískali? Zřejmě je to zásadním způsobem nepobuřuje,“ dodává. „Zřejmě to, co já považuji za kontroverzní, ve skutečném světě není. Protože to nevyvolává kromě souhlasných reakcí nesouhlasné. Možná že to v dnešní situaci kontroverzní není,“ nabízí vysvětlení Michal Horáček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com