Michal Horáček: Zeman tahá naši zemi, kam se mu zlíbí. Vláda už nerozhoduje

Michal Horáček (ČTK)

Michal Horáček | FOTO: ČTK

Tendence Miloše Zemana směřovat Českou republiku směrem na Východ přijdou Michalu Horáčkovi jako nepřípustné. Známý textař ve svém komentáři upozorňuje na fakt, že prezident převzal od vlády pravomoc určovat zahraniční politiku naší země a dělá si, co se mu zachce. Podle Horáčka tak Zeman udělal ze Sobotkova kabinetu vládu bývalou, protože nyní už o všem rozhoduje hlava státu a všichni ostatní jsou zbyteční. Důkazem jsou současná  slova prezidenta republiky.

Zeman označil Sobotkovu vládu za bývalou

Michal Horáček je známým Zemanovým kritikem, který ovšem neútočí na prezidenta bezdůvodně, naopak zcela věcně. V době návštěvy prezidenta Číny na svůj facebookový profil napsal další komentář, ve kterém vyzývá občany, aby se nad chováním Miloše Zemana důkladně zamysleli. „Podíval jsem se na vystoupení prezidenta Zemana pro čínskou televizi. Slova, která tam pronáší, nejsou „překroucena prodejnými novináři“, případně „vytržena z kontextu“, nepochybně jsou jeho vlastní: „Byly špatné vztahy mezi Čínou a bývalou vládou České republiky,“ cituje prezidenta populární umělec. „Podtrhuji bývalou. Ona vláda byla velice submisivní co se týká tlaku USA a EU. Teď jsme znovu nezávislou zemí a formulujeme naši zahraniční politiku, která je založena na našich zájmech,“ přebírá podle Horáčka Zeman otěže.

Michal Horáček (ČTK)

Kabinet už zahraniční politiku neurčuje

„Miloš Zeman, jak známo, nepovažuje premiéra současné vlády ani za čestného, ani jasnozřivého a vítal by jeho odstranění. Proti předčítaným otázkám středoškoláků uvozovaným „všichni víme, že současná vláda poklonkuje zájmům EU…“ nikdy slovem neprotestoval. Proto je zřejmé, že za hybatele posunu od submisivnosti vůči USA a EU směrem k nezávislé, na národních zájmech založené politice, považuje nikoli stávající vládu, ale jen sám sebe,“ varuje textař. „Dosud jsem byl přesvědčen, že naši zahraniční politiku formuluje vláda. Teď se však jeví, že tuto pravomoc převzal Miloš Zeman (mimochodem: jako kandidát se sám prohlašoval za eurofederalistu; chtěl více, a nikoli méně pravomocí „Bruselu“). Bývalou vládou je tedy ta Sobotkova, která „bývala“ do té doby, než on to teď všechno převzal a učinil ji zbytečnou,“ myslí si Horáček.

Michal Horáček (ČTK)

Tuší voliči, kam nás Zeman může dostat?

„Nechci, aby nás jediný člověk (který k tomu, nota bene, nemá mandát) nejen vzdaloval klíčovým spojencům, ale tahal nás kamkoli, kam se mu zlíbí. Myslí si i po tomhle extempore někdo, že by to měl v dalším funkčním období dělat – podle Ústavy za všechny své činy neodpovědný – ještě dalších pět let? Pokud ano, dovede si takový volič vůbec představit ty následky?,“ ptá se řečnicky Michal Horáček českých občanů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]