Michlův problém s prověrkou. Zasáhne prezident Pavel?

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Nedlouho poté, co se podařilo zažehnat sporný záměr prezidenta Miloše Zemana jmenovat „svého“ předsedu Ústavního soudu půl roku před koncem mandátu Pavla Rychetského, bude muset jeho nástupce Petr Pavel možná řešit další problém spadající do jeho personálních kompetencí. Týká se chybějící bezpečnostní prověrky guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla.

Není to poprvé, co prezident Zeman dosadil na klíčové posty ve státní správě osoby, jež mají problém získat potřebnou bezpečnostní prověrku. Kancléř Vratislav Mynář na ni nedosáhl ani po pěti letech. Michl zatím po uplynutí standardní doby devíti měsíců.

Nestandardní zdržení

Bezpečnostní řízení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) pokračuje. Už nyní je ale jasné, že musely nastat komplikace znemožňující ukončit jej v předepsaném termínu. Michlův předchůdce Jiří Rusnok prověrku dostal za čtyři měsíce.

„Bylo by to něco, co jsme nikdy nezažili, všichni guvernéři tento stupeň získali a měli prověrku platnou,“ řekl Rusnok v České televizi. Tato situace vyvolává spekulace, co by se stalo, kdyby Michl prověrku na stupeň „přísně tajné“ nezískal.

Členství v bankovní radě ČNB vyžaduje prověrku na stupeň „tajné“. Guvernér však musí mít podle interních předpisů vyšší stupeň „přísně tajné“. Pokud by ho neměl, nemůže naplno vykonávat svoji funkci. Nemohl by se účastnit jednání Bezpečnostní rady státu, což je o to citlivější v současné době hybridní války s Ruskem.

Důvody zdržení známé nejsou. NBÚ nesmí v průběhu řízení poskytovat žádné informace. Mlčí i Michl, jenž musí něco vědět. To potom otvírá dveře spekulacím, co za tím je, a zda se třeba guvernér neocitá ve střetu zájmů kvůli svému podnikání.

Ztratí prověrku „tajné“?

K informačnímu vakuu se vyjádřil i prezident Petr Pavel. Na rozdíl od Zemana, jenž loni Michla jmenoval a nevidí v chybějící prověrce problém (ostatně podobně jako předtím u Mynáře), nevnímá vzniklou situaci tak jednoznačně.

„Je obecným pravidlem, že pokud na nějakou funkci existuje jako předepsaný předpoklad bezpečnostní prověrka, tak to tam není jen tak bez důvodu. A pokud někdo bezpečnostní prověrku nezíská, nebo ji z jakéhokoli…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články